Trwa ładowanie...
d3kfe7q
09-12-2015 16:30

Surówka-Pasek: wydłużanie wieku emerytalnego jest bezzasadne (krótka5)

Wydłużanie wieku emerytalnego jest bezzasadne; nie trzeba wydłużać wieku emerytalnego, by zatrzymać pracowników dłużej na rynku pracy - mówiła w środę w Sejmie prezydencka minister Anna Surówka-Pasek na zakończenie debaty o projekcie dot. obniżenia wieku emerytalnego.

d3kfe7q
d3kfe7q

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu zmian dot. obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Odpowiadając na pytania posłów, Surówka-Pasek oceniła, że starszym pracownikom nie grozi "wypychanie" z rynku pracy, gdyż nie pozwala na to prawo.

"Zabraniają tego przepisy Kodeksu pracy" - przekonywała.

Nie zgodziła się też z zarzutem, iż nowe uregulowania byłyby bardzo niekorzystne dla kobiet: "Bez zmian systemowych te kobiety mogą nie odprowadzić żadnej składki".

Jej zdaniem nie trzeba wydłużać wieku emerytalnego, by zatrzymać pracowników dłużej na rynku pracy. "Nie ma problemu, będzie taki sam efekt jak poprzez sztywne podnoszenie tej granicy" - dodała.

Jak mówiła prezydencka minister, wydłużanie wieku emerytalnego jest o tyle bezzasadne, że główną przyczyną bierności osób w wieku 50-59 lat jest zły stan zdrowia, dlatego nie należy - jej zdaniem - oczekiwać, że osoby jeszcze starsze będą miały lepszy stan zdrowia.

"Wsłuchujemy się w głos społeczeństwa" - podkreślała, uzasadniając złożenie przez prezydenta projektu tej ustawy.

d3kfe7q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kfe7q