Susza w Brazylii sprzyja wzrostom cen surowców rolnych

Ostatnie dwa miesiące na rynkach surowców rolnych przyniosły rewizję w dół prognoz produkcji kukurydzy i soi oraz w efekcie pogłębienie deficytu na tych rynkach, głównie na skutek suszy w Ameryce Południowej. Najmocniej na skutek suszy ucierpiały zbiory soi w Brazylii, która jest jej drugim największym producentem i eksporterem. Stabilnie zaś wygląda sytuacja na rynku pszenicy, której podaż jest silnie uzależniona od krajów na półkuli północnej i od Australii, gdzie żniwa zakończyły się bez większych zakłóceń.

Susza w Brazylii sprzyja wzrostom cen surowców rolnych
Źródło zdjęć: © Wikipedia | staecker

19.03.2012 18:16

Dlatego też w ostatnich tygodniach na giełdach towarowych silnie rosły przede wszystkim notowania soi. Jej ceny dodatkowo wspierały prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa o silnym wzroście importu surowca do Chin. Wysokie ceny wspierały również notowania ropy, która jest istotnym składnikiem kosztów produkcji innych surowców oraz aktywność inwestorów finansowych, którzy od początku 2012 r. znacznie zwiększyli swoją ekspozycję na wzrosty cen takich surowców jak soja, kukurydza czy pszenica.

Nowy sezon na rynkach rolnych

Ceny na rynkach rolnych w nadchodzących miesiącach determinować będą prognozy wzrostu areałów uprawowych i podaży w krajach największych producentów. Już 30 marca Amerykański Departament Rolnictwa opublikuje raport w którym zaprezentuje prognozy ilości areałów, które zostaną przeznaczone pod uprawy surowców rolnych. Wstępne szacunki prezentowane m.in. przez agencję Bloomberga wskazują na najwyższy od II wojny światowej poziom areałów przeznaczanych pod uprawę kukurydzy w USA oraz 6% wzrost areałów pod uprawę pszenicy.

Kilku procentowe wzrosty areałów uprawowych prognozują także przedstawiciele władz na Ukrainie, w Rosji, Kazachstanie i w Australii. Dlatego też wolumen eksportu tych dużych producentów pszenicy powinien wzrosnąć w najbliższym sezonie nawet pomimo kłopotów z przezimowaniem części zbóż w krajach byłego Związku Radzieckiego.

Na skutek zniesienia subsydiów dla produkcji etanolu i pogorszenia koniunktury, mniejsza dynamika wzrostu powinna być widoczna zaś po stronie konsumpcji co wg ekspertów USDA powinno wpłynąć na silny wzrost zapasów surowców w USA już w kolejnym sezonie (2012/2013).

Podobnie jak przed rokiem wiosną, perspektywy dla spadków cen surowców rolnych wyglądają bardzo korzystnie, ale narażone są na wiele ryzyk. Wysokie cen surowców rolnych oraz perspektywy wzrostu areałów uprawowych pozwalają prognozować kolejny rekordowy poziom podaży w nadchodzącym sezonie, który przy braku problemów pogodowych powinien doprowadzić do znacznego wzrostu bilansu i zapasów.

Dział Analiz XTB

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)