Trwa ładowanie...
d326ajm

Suwałki/ Około tysiąca miejsc pracy w nowej fabryce mebli Forte

Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem produkcji mebli, za dwa, trzy lata może być na pierwszym - mówił dziennikarzom wicepremier Mateusz Morawiecki podczas wmurowywania kamienia węgielnego pod nową fabrykę mebli Forte, w której pracę znajdzie ok. 1 tys. osób.

Share
d326ajm

Fabryka powstanie w budowanej w Suwałkach (Podlaskie) w specjalnej strefie ekonomicznej. Wartość tej inwestycji to 700 mln zł.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział w piątek dziennikarzom w Suwałkach, że to jedna z największych inwestycji meblarskich W Polsce i jedna z największych w Europie.

"Cieszę się, że tutaj widzimy połączenie tradycji z tym, co nazywany innowacyjnością (...) Wydaje mi się, że jest to nie tylko taka przyszłość przemysłu meblarskiego (...), ale to jest przyszłość wielu polskich sektorów, wielu polskich zakładów pracy, żebyśmy w oparciu o to, co robimy dobrze, w oparciu o te mechanizmy produkcyjne, które znamy dobrze, tak je udoskonalali, żebyśmy byli najlepsi na świecie" - powiedział dziennikarzom wicepremier Morawiecki. Podkreślił przy tym, że Polska jest obecnie na trzecim miejscu w Europie pod względem produkcji mebli - jego zdaniem - za dwa, trzy lata może być na pierwszym.

d326ajm

Wicepremier Morawiecki mówił także, że "gospodarka nie może funkcjonować w oderwaniu od społeczeństwa" i dodał, że w przypadku suwalskiej inwestycji Forte taką "symbiozę" widać, bo obok miejsc pracy powstają miejsca opieki dla dzieci pracowników. Przy fabryce będzie bowiem działać przyzakładowe przedszkole.

"Pracownik da z siebie wszystko, da z siebie jeszcze więcej, jeżeli jest nie tylko doceniony, doceniony finansowo, ale również, jeśli te aspekty społeczne, w tym przypadku rodzinne (...) są odpowiednio zabezpieczone" - mówił wicepremier, podkreślając, że wartości rodzinne "są najważniejsze".

Zaznaczył, że takie elementy jak: przyzakładowe przedszkola, stawianie na rozwój pracowników, którzy "oddają" potem swą kreatywność społeczeństwu i przedsiębiorcy, to "znakomita symbioza i sprzężenie zwrotne, jakiego właśnie szukamy".

Nawiązując do zaprezentowanej kilka dni temu "Konstytucji dla biznesu" wicepremier Morawiecki powiedział, że dla takich firm jak Forte ważne mogą być takie zapisy z tej konstytucji jak np. przyspieszenia w procedurach administracyjnych, czy zasady tzw. milczącej zgody (gdy biegnie termin, a nie została udzielona odpowiedź, oznacza to zgodę), czy proporcjonalności z funkcjonowaniem na styku urząd-przedsiębiorca, czy też zasady: co nie jest zabronione, jest dozwolone.

d326ajm

Jak poinformował prezes Fabryki Mebli Forte Maciej Formanowicz, w nowej fabryce Forte znajdzie pracę ponad tysiąc osób. Mówił dziennikarzom, że Forte to lider w Europie produkcji mebli "w paczkach". "Będziemy starali się ją umacniać, pogłębiać. Będziemy się starali, żeby te nasze meble były coraz lepsze, coraz bardziej nowoczesne. Myślę, że to dobre łączenie techniki i technologii rozwoju z takim bardzo istotnym podejściem (...) do wartości, do ludzi, którzy pracują, do ich rozwoju, szkolenia, nie mówiąc o środowisku. To łącznik, który może bardzo dobrze funkcjonować" - powiedział prezes.

Spółka Forte poinformowała w komunikacie prasowym, że inwestycję realizuje spółka TANNE zależna od Forte. Powstanie nowa hala magazynowa, zakład produkcji płyt wiórowych i fabryka mebli wraz z infrastrukturą logistyczną. Będą produkowane płyty wiórowe i meble. Poszczególne elementy tej inwestycji będą oddawane do użytku w kolejnych latach to 2020 r.

Spółka poinformowała, że wśród nowych pracowników znajdą się osoby kształcące się w Zespole Szkół Technicznych i w Zespole Szkół Zawodowych nr 6 w Suwałkach, gdzie są klasy patronackie Forte. Powstanie też przyzakładowe przedszkole. Po realizacji inwestycji do budżetu Suwałk ma wpływać z różnych podatków ok. 17 mln zł, teraz to 7 mln zł.

"Inwestycja Fabryki Mebli Forte SA wpisuje się w realizację Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Pokazuje, że polskie firmy mogą konkurować z zagranicznymi inwestorami już nie tylko poprzez koszty zatrudnienia, ale również poprzez innowacje. Jestem przekonany, że powstający zakład fabryki Forte i realizowane tu przedsięwzięcia pozwolą wykorzystać lokalny potencjał i włączyć okoliczne obszary w procesy rozwojowe, tak by budować silną gospodarkę w regionie" - powiedział, cytowany w komunikacie Ministerstwa Rozwoju, wicepremier Mateusz Morawiecki.

Spółka Forte ma o cztery fabryki: w Ostrowi Mazowieckiej, Suwałkach, Białymstoku i Hajnówce. W 2015 r. grupa wyprodukowała 3,5 mln sztuk mebli (wartość sprzedaży - 954 mln zł). W ciągu trzech kwartałów 2016 r. sprzedaż wyniosła 2,9 mln sztuk mebli, a wartość sprzedaży - 785 mln zł. Produkty Forte trafiają do 40 krajów na świecie.

d326ajm

Podziel się opinią

Share
d326ajm
d326ajm