Trwa ładowanie...
d2ceblh
15-03-2017 12:03

SW Research: Prawie 2/3 Polaków za obowiązkiem jeżdżenia na oponach zimowych

Warszawa, 14.03.2017 (ISBnews) - Prawie 2/3 Polaków (64,4%) popiera wprowadzenie obowiązku jeżdżenia na oponach zimowych, wynika z sondażu SW Research. 

d2ceblh

Ekspert rynku motoryzacyjnego Łukasz Zboralski z BRD24.pl przypomina, że zmiana opon na zimowe w sezonie jesienno-zimowym - wg zaleceń eksperckich - jest przewidziana gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Warto wtedy mieć założone ogumienie, które nie staje się twardsze przy niskiej temperaturze - skutkować to będzie lepszą przyczepnością auta.

"Zważywszy na polski klimat, niedokonywanie takiej zmiany jest skrajne nieodpowiedzialne. Tylko wąska grupa kierowców tego nie robi. W całej Unii Europejskiej zostały przeprowadzone analizy, które pozwalają wyodrębnić okres zimowy - od 1 grudnia do 1 marca. To jest czas gdzie temperatura zwykle sięga poniżej 7 stopni. To wystarczająco, aby założyć zimowe opony nawet, gdy nie ma śniegu. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie, jaki kierowca mógłby tego nie robić i nie widzieć różnicy w użytkowaniu opon. Różnica pomiędzy oponami na dany okres jest wielka - np. przy drodze hamowania są kolosalne różnice. Może to mieć potężne znaczenie przy zachowaniu bezpieczeństwa. Zwłaszcza, że polscy kierowcy mają problem z zachowaniem dostatecznej odległości od poprzedzających pojazdów - ten problem widać zwłaszcza na autostradach" - powiedział Zboralski, cytowany w komunikacie.

Podkreślił, że Polska jest jednym z nielicznych krajów UE, w którym prawo nie wyznacza obowiązkowego okresu używania opon zimowych.

"Polski rząd powinien więc zdecydowanie rozważyć uchwalenie takich regulacji zwłaszcza, że poparcie kierowców w tej sprawie jest duże" - podsumował ekspert.

d2ceblh

W celu poprawy bezpieczeństwa na drogach zimą wiele państw w Europie wprowadziło prawny wymóg używania opon zimowych. Są to: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdowa, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja. W pozostałych krajach, takich jak Francja, Hiszpania czy Włochy, opony zimowe są wymagane wtedy, kiedy zostanie to ogłoszone przez władze lokalne.

Sondaż został przeprowadzony przez SW Research w październiku 2016 r. na reprezentatywnej (ze względu na płeć i wiek) próbie 827 polskich internautów w wieku 18-65 lat.

ISBnews)

d2ceblh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ceblh