Trwa ładowanie...
d2tixim
d2tixim
Puls Biznesu
fundusze

Światowi giganci atakują portfele polskich graczy

Podwoimy, potroimy aktywa w ciągu roku - takie są zapowiedzi zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Dziś mają ledwie 4 mld zł.
Share
d2tixim

Aż o 10 mld stopniały w listopadzie aktywa polskich funduszy inwestycyjnych, do 135 mld zł. Na tym tle aktywa zgromadzone w zagranicznych - 3,8 mld zł według wyliczeń Analiz Online - wyglądają bardzo skromnie. To jednak nie zraża zagranicznych graczy, którzy zapowiadają, że długo w cieniu polskich kolegów nie pozostaną.

_ Ledwie kilkuprocentowy udział w polskim rynku to za mało dla tak dużych i renomowanych graczy, jak obecni w Polsce. W perspektywie 1-2 lat dojdzie do podwojenia aktywów funduszy zagranicznych. A to dopiero początek _- mówi Piotr Klinowski, dyrektor departamentu sprzedaży funduszy inwestycyjnych HSBC Bank Polska.

*Potężne zamiary *

d2tixim

Dynamiczny wzrost to nie marzenia, lecz biznesowe cele na najbliższą przyszłość.
_ Chcemy podwoić aktywa i zwiększyć rozpoznawalność marki _- mówi Michał Staszkiewicz, menedżer ds. sprzedaży Franklin Templeton.
_ Spodziewaliśmy się, że bank BGŻ (wyłączny dystrybutor - przyp. red.) przyniesie nam większą sprzedaż. Teraz rozszerzamy sieć dystrybucji i w przyszłym roku chcemy potroić aktywa _ - mówi Willem van Someren Greve, wiceszef Robeco, funduszu z grupy Rabobanku, inwestora BGŻ.

Inny pomysł na biznes w Polsce ma jeden z największych światowych graczy - JP Morgan. Zamiast na pojedynczych skoncentruje się na klientach korporacyjnych.
_ Chcemy zbierać z Polski przynajmniej 100 mln EUR rocznie. Nie będziemy budować sieci dystrybucji dla funduszy detalicznych. Z ofertą chcemy wyjść do polskich TFI, które mogłyby inwestować w nasze fundusze w ramach funduszy funduszy. Chcemy też znaleźć się w ofercie ubezpieczycieli w ramach portfeli modelowych czy planów emerytalnych _ - mówi Joanna Stec-Gamracy, szef JP Morgan Asset Management w Polsce.

*Dane top secret *

Zagraniczni gracze nie chcą otwarcie mówić o wynikach działalności. Chlubnym wyjątkiem jest HSBC.
_ Mamy ponad 20 mln USD, ale dopiero się rozkręcamy _- mówi Piotr Klinowski.

d2tixim

W listopadzie, po raz pierwszy, czołowa piątka: Black Rock Merrill Lynch, Franklin Templeton, HSBC, JP Morgan i Robeco, zdecydowała się ujawnić zbiorcze dane. Razem zarządzali 2,11 mld zł. Na tej podstawie Analizy Online szacują cały rynek na 3,8 mld zł. Z naszych informacji wynika, że najwięcej zgarnęło Black Rock.

_ Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników w Polsce _- ucina Aneta Podyma, przedstawicielka funduszy Black Rock Merrill Lynch w Polsce.

Mimo że zagraniczne fundusze oferują możliwość inwestowania na giełdach od Azji po Amerykę Południową, to ich najbliższa przyszłość zależy od giełdy w... Warszawie.
_ Nerwowe miesiące na GPW sprzyjały zagranicznym funduszom, bo inwestorzy szukają możliwości zarabiania na innych rynkach _ - mówi Piotr Klinowski.

Grzegorz Nawacki
Puls Biznesu

d2tixim

391
Tyle funduszy i subfunduszy oferują polskie TFI...

483
a tyle ich zagraniczni rywale.

3,8 mld zł
Takie aktywa ulokowali Polacy w zagranicznych funduszach na koniec września...

139 mld zł
...a tyle w rodzimych w funduszach.

d2tixim

Źródło: Analizy Online, KNF

Polecamy:

» Poradniki na temat rynku funduszy inwestycyjnych

d2tixim

Podziel się opinią

Share
d2tixim
d2tixim