Światowy potentat przejmuje polską spółkę
Canon Inc. wezwał do sprzedaży 100 proc. Optopolu, dzięki któremu chce stać się numerem jeden na świecie w segmencie okulistycznego sprzętu diagnostycznego.
Canon Inc. wezwał do sprzedaży 100 proc. Optopolu, dzięki któremu chce stać się numerem jeden na świecie w segmencie okulistycznego sprzętu diagnostycznego.
Canon Inc. wezwał do sprzedaży do 14.204.300 akcji, czyli 100 proc. kapitału Optopolu po 20 zł za sztukę, z wyjątkiem akcji sprzedawanych przez rodzinę Bogdanich, które będą kupowane po 19 zł za sztukę - podał pośredniczący w wezwaniu Dom Maklerski BZ WBK.
Rodzina Bogdanich zgodziła się sprzedać w wezwaniu: 3.326.340 akcji będących własnością Adama Bogdani, 2.020.200 akcji będących własnością Marcina Bogdani oraz 2.314.900 akcji będących własnością Joanny Bogdani-Wuczyńskiej, łącznie uprawniających do 53,94 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki.
"W dniu 22 grudnia 2009 r. przed ogłoszeniem wezwania, wzywający zawarł umowę kupna akcji ze znaczącymi akcjonariuszami spółki, a mianowicie panem Adamem Bogdani, panią Joanną Bogdani-Wuczyńską oraz panem Marcinem Bogdani, sprawującymi kontrolę nad 9.081.870 akcjami, dającymi prawo do takiej samej liczby głosów, co stanowi 63,94 proc. łącznej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki. Na mocy tej umowy znaczący akcjonariusze mają obowiązek sprzedania 7.661.440 swoich akcji, odpowiadających 53,94 proc. głosom na walnym zgromadzeniu spółki, w odpowiedzi na niniejsze wezwanie" - podano w wezwaniu.
"Znaczący akcjonariusze zobowiązali się również nie odpowiadać na potencjalne inne wezwania do sprzedaży akcji spółki" - czytamy dalej.
W przypadku powodzenia wezwania Adam Bogdani zatrzyma 1.420.430 akcji, odpowiadających 10 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki oraz zachowa stanowisko prezesa zarządu co najmniej do dnia 31 grudnia 2012 roku.
W przypadku niepowodzenia wezwania umowa akcjonariuszy nie wejdzie w życie.
Zapisy na sprzedaż akcji w wezwaniu rozpoczną się 13 stycznia, a zakończą 11 lutego.
W wezwaniu podano, że okres przyjmowania zapisów może zostać przedłużony do 70 dni, według uznania wzywającego, o ile będzie to konieczne dla realizacji celu wezwania.
Canon, który obecnie nie posiada żadnych akcji Optopolu, zamierza wycofać spółkę z warszawskiej giełdy.
Canon zamierza nabyć akcje tylko wtedy, jeśli po zakończeniu wezwania zapisy obejmą co najmniej 11.363.440 akcji spółki, uprawniających do nie mniej niż 80 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.
CANON DZIĘKI OPTOPOLOWI CHCE BYĆ NR 1 NA RYNKU OKULISTYCZNEGO SPRZĘTU DIAGNOSTYCZNEGO
W wezwaniu podano też, że Canon postrzega Opotpol jako atrakcyjną inwestycję długoterminową i w związku z tym ma zamiar skoncentrować się na dalszym rozwoju spółki.
Wzywający zamierza włączyć spółkę w obręb działalności Grupy Sprzętu Medycznego. Nabycie spółki jest zgodne ze strategią wzywającego, w tym ze strategią dokonywania przejęć wybranych podmiotów na rynkach zagranicznych.
Canon zamierza uczynić z Opotpolu spółkę zależną. Po przejęciu spółki, Canon chce osiągnąć pozycję numer jeden w segmencie okulistycznego sprzętu diagnostycznego.
Włączenie spółki do Grupy Canon powinno przynieść takie korzyści jak wejście na rynek OCT (tomografia badania oka), komplementarność portfela produktowego oraz synergia technologiczna.
Canon zamierza pozostawić Zawiercie jako siedzibę spółki i kontynuować prowadzenie globalnej działalności gospodarczej.
Canon jest jednym z wiodących w skali światowej producentów cyfrowych, sieciowych urządzeń wielofunkcyjnych, kopiarek biurowych, drukarek cyfrowych, drukarek atramentowych, aparatów fotograficznych oraz urządzeń typu stepper. Canon zatrudnia ponad 165.000 osób.
W 2008 roku skonsolidowany przychód Grupy Canon wyniósł 4.094.161 mln jenów, EBITDA wyniosła 823.321 mln jenów, dochód operacyjny wyniósł 496.074 mln jenów, a zysk netto spółki dominującej sięgnął 309.148 mln jenów.
W wezwaniu podano też, że Canon będzie dążył do dalszego rozwoju na rynku sprzętu medycznego i optycznego oraz do osiągnięcia sprzedaży w wysokości 100.000 mln jenów.(PAP)
bas/ pam/