Trwa ładowanie...

Świerk kupowany u leśników kosztuje ok. 30 zł, a jodła ok. 50 zł

Coraz więcej osób kupuje choinki bezpośrednio od leśników - powiedział PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Tomasz Kuc. Dwumetrowy świerk kosztuje około 30 zł, nieco droższa jest jodła, za którą trzeba zapłacić od ok. 50 zł w górę.

Świerk kupowany u leśników kosztuje ok. 30 zł, a jodła ok. 50 złŹródło: Thinkstockphotos
d8ryha1
d8ryha1

Według rzecznika coraz więcej osób przed Bożym Narodzeniem wybiera naturalne drzewko, nie tylko ze względu na jego wygląd i żywiczny zapach, ale także z powodów ekologicznych. - Naturalne drzewko jest w pełni biodegradowalne. Po wykorzystaniu go na święta można je skompostować lub wykorzystać do ściółkowania gleby, np. pod drzewkami w ogrodzie albo po prostu spalić - wyjaśnia Kuc.

Drzewka sprzedawane przez leśników pochodzą ze specjalnych plantacji choinek lub są wycinane w ramach planowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dwumetrowe drzewko rośnie średnio 5-7 lat.

Mieszkańcy regionu radomskiego najchętniej kupują świerki. W województwie świętokrzyskim dużą popularnością cieszą się natomiast jodły, których w tamtejszych lasach nie brakuje. Można je kupić m.in. w nadleśnictwach: Suchedniów czy Kozienice.

d8ryha1

Jak twierdzą leśnicy, ceny drzewek się nie zmieniły od ubiegłego roku. Za dwumetrowy świerk trzeba zapłacić około 30 zł, jodła jest nieco droższa - od ok. 50 zł w górę. W sprzedaży jest także stroisz, czyli gałązki do produkcji bożonarodzeniowych stroików.

Rzecznik podkreślił, że na zakup drzewka można się umówić z leśnikiem wcześniej telefonicznie. Telefony do nadleśnictw znajdują się na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Jednocześnie ze sprzedażą bożonarodzeniowych drzewek leśnicy prowadzą wzmożoną akcję ochrony lasu przed złodziejami drzewek iglastych oraz stroiszu. Aby zapobiec kradzieżom, we wszystkich nadleśnictwach zainstalowano kamery. W poniedziałek w świętokrzyskich i radomskich lasach rozpoczęła się akcja "Choinka" połączona z akcją "Kłusownik", która ma trwać do 22 grudnia.

Wspólne patrole straży leśnej, policji i straży miejskiej kontrolują lasy, ale też samochody przemieszczające się po terenach leśnych, a także bazary i targi - pod kątem legalności sprzedaży choinek.

Za kradzież choinki z lasu grozi mandat w wysokości do 500 zł, a w skrajnych przypadkach sprawa może trafić do sądu.

d8ryha1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8ryha1