Świętokrzyskie/ Pierwsze konkursy z programu regionalnego - pod koniec roku
Prawdopodobnie w czwartym kwartale tego roku będzie można ogłosić pierwsze konkursy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Region ma wykorzystać ok. 1,4 mld euro środków unijnych.
"Wstępnie, możemy mieć nadzieję, że w końcu lutego, po spotkaniu w Ministerstwie Rozwoju i Infrastruktury, może dojść do podpisania Regionalnych Programów Operacyjnych i uruchomieniu funkcjonowania RPO w skali kraju" - powiedział w czwartek w Kielcach dziennikarzom przedstawiciel zarządu województwa świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski.
Jak tłumaczył, od tego momentu będą trwały prace m.in. nad uszczegóławianiem poszczególnych zapisów programu dla woj. świętokrzyskiego oraz nad przygotowywaniem procedur i warunków konkursów, w jakich będzie można się ubiegać o wsparcie poszczególnych projektów środkami unijnymi.
"To zajmie od sześciu do ośmiu miesięcy. (...) Jak wszystko dobrze pójdzie, to czwarty kwartał będzie momentem, w którym będziemy mogli powiedzieć, że jeteśmy gotowi do ogłoszenia pierwszych konkursów" - dodał Kotowski.
Kotowski zaznaczył, że władzom regionu zależy na tym, by pierwsze pieniądze z RPO mogły być rozdysponowane na inicjatywy związane z gospodarką - czy to się uda, będzie zależało m.in. od ukazania się wytycznych i niezbędnych aktów prawnych, które mają być zatwierdzane m.in. na szczeblu ministerstwa i rządu.
W jego ocenie, jest też "duża szansa" by razem z przedsięwzięciami progospodarczymi, ogłosić też konkursy dotyczące projektów związanych z infrastrukturą komunikacyjną, ochroną środowiska i kapitałem społecznym.
W czwartek w Kielcach zorganizowano konferencję m.in. dla samorządowców, poświęconą nowemu RPO. W ramach RPO na lata 2014-2020 woj. świętokrzyskie ma wykorzystać niemal 1,4 mld euro, z czego ponad 980 mln euro ma pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a ponad 380 mln euro - z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Ponad 257 mln euro będzie przeznaczone na podniesienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki województwa - wsparcie badań naukowych, rozwoju technologicznego i współpracę sektora badawczo-rozwojowego z biznesem.
Na działania związane z efektywną i zieloną energią zarezerwowano ok. 167 mln euro. Z kolei ponad 176,5 mln euro będzie wykorzystane na wsparcie przedsięwzięć z zakresu dziedzictwa naturalnego i kulturowego. Chodzi np. o wsparcie projektów dotyczących gospodarki wodno-ściekowej, ochronę cennych przyrodniczo terenów i dostosowanie zabytków do zrównoważonego ruchu turystycznego.
Budowa i modernizacja dróg wojewódzkich oraz projekty usprawniające przyjazny dla środowiska transport publiczny, zyskają wsparcie na kwotę ok. 170 mln euro.
Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, na mapie Świętokrzyskiego określono obszary strategicznej interwencji. Wśród nich centralne miejsce zajmuje Kielecki Obszar Funkcjonalny (KOF), w skład którego wchodzi miasto Kielce oraz gminy ościenne. Na projekty KOF dedykowane będzie 82 mln euro.
131,2 mln euro będzie przeznaczone na podnoszenie jakości i dostępności publicznych usług społecznych i zdrowotnych.
Na wsparcie mobilności pracowników, inwestowanie w kształcenie i szkolenie zawodowe przeznaczono ponad 109 mln euro. Na rozwój ekonomii społecznej, wsparcie usług dla rodzin zagrożonych wykluczeniem zarezerwowano 99,5 mln euro. Natomiast 125 mln euro będzie przeznaczone na dostosowywanie kwalifikacji społeczeństwa do potrzeb rynku pracy i udzielanie pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Zdaniem przewodniczącego Konwentu Starostów Województwa Świętokrzyskiego, starosty jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka, dla samorządów powiatowych ważne są środki na szkolnictwo zawodowe, przewidziane w programie. "Jesteśmy gotowi skorzystać ze środków na jeden duży projekt dla wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w powiecie, który umożliwi dostosowanie szkolnych pracowni do nowoczesnych warunków kształcenia młodzieży - by młodzi ludzie uczyli się w zawodach, które dadzą im przyszłość" - mówił.
Kaczmarek podkreślił też, iż rolą wszystkich samorządowców jest namawianie przedsiębiorców, do sięgnięcia po unijne wsparcie z RPO - dla unowocześnienia zakładów pracy, aby stały się konkurencyjnymi na europejskim i globalnym rynku.
Z kolei wójt Bielin, przewodniczący Zarządu Związku Gmin Gór Świętokrzyskich Sławomir Kopacz zauważył, że projekty z nowego RPO w dużym stopniu będą realizowane w grupach, np. samorządów. "Pracujemy nad wspólnym projektem z zakresu odnawialnych źródeł energii, dyskutujemy m.in. o wymianie oświetlenia ulicznego na energooszczędne" - dodał.
Gmina Bieliny jest jednym z liderów wykorzystywania środków unijnych w Świętokrzyskiem. "W nowej perspektywie finansowej chcemy dokończyć inwestycje związane z kanalizacją - mamy już przygotowaną dokumentację. Na koniec tego okresu programowania gmina byłaby w stu procentach skanalizowana. Chcemy też podejść kompleksowo do rewitalizacji samej miejscowości Bieliny - chodzi nie tylko o infrastrukturę, ale o jej obudowę społeczną: ochronę zdrowia, działania na rzecz starszych i młodzieży" - wyliczał samorządowiec.