Sylwester w Zakopanem. Za nocleg płaci się pięciokrotnie więcej niż poza sezonem

- O cenach w sylwestra w Zakopanem się nie rozmawia - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Za dobę zapłacimy od 350 złotych za pokój do opcji: "the sky is the limit", czyli bez ograniczeń.

Polacy rezerwują noclegi w Zakopanem na Sylwestra. Ceny są nawet pięciokrotnie wyższe od tych, które obowiązują w sezonie
Polacy rezerwują noclegi w Zakopanem na Sylwestra. Ceny są nawet pięciokrotnie wyższe od tych, które obowiązują w sezonie
Źródło zdjęć: © East News | Marek M Berezowski/REPORTER

Chęć spędzenia nocy sylwestrowej pod Tatrami z rodziną, czy z grupą przyjaciół może okazać się nie lada wydatkiem. Turyści przyznają, że rezerwują kwatery z półrocznym, bądź rocznym wyprzedzeniem. Pan Tomasz, turysta z Bydgoszczy w rozmowie z serwisem interia.pl, mówi, że do Zakopanego przyjeżdża ze znajomymi od kliku lat.

- Domek rezerwujemy rok wcześniej, wtedy mamy gwarancję miejsca. Za dobę płacimy 1200 zł. Rozkładamy to na sześć osób. To sylwester, można raz w roku zaszaleć - dodaje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polacy pokochali pompy ciepła. Ile trzeba zainwestować?

Nocleg na jedną noc nie wchodzi w grę

Wybierając się na sylwestra w Zakopanem trzeba brać pod uwagę, że właściciele kwater nie zgodzą się na udostępnienie miejsca noclegowego tylko na jedną noc. Okres świąteczno-noworoczny to wyjątkowy czas, który rządzi się swoimi prawami. - Noclegi sprzedają się w takiej cenie, jaką jest w stanie zapłacić klient - twierdzi Emila Glista z Jointsystem cytowana przez portal.

Hotele i pensjonaty robią, co mogą, aby zachęcić turystów do rezerwacji pobytów. Oferują pakiety świąteczne z kolacją wigilijną, muzyką góralską na żywo i wizytą św. Mikołaja. Takie atrakcje to już niemal standard. Za bajkowe święta pod Tatrami trzeba jednak słono zapłacić. Pakiet 4 dniowy w pensjonacie to co najmniej 1200 złotych za osobę.

Święta i sylwester poza domem? Zimowe rezerwacje ruszyły z kopyta

Polska branża turystyczna ma powody do optymizmu - wynika z danych zebranych przez Nocowanie.pl, największy polski portal noclegowy.

- Liczba zimowych rezerwacji zaczęła szybko rosnąć. Rezerwacji dokonanych w październiku na okres świąteczno-noworoczny było cztery razy więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku - mówi Tomasz Zaniewski, wiceprezes Nocowanie.pl i dodaje, że miesiąc do miesiąca wzrost liczby rezerwacji na ostatnie dni roku wyniósł 79 proc.

Powody do zadowolenia mają przede wszystkim właściciele obiektów noclegowych zlokalizowanych w Zakopanem, Wiśle i Bukowinie Tatrzańskiej, bo to one zajmują podium w kategorii najczęściej wybieranych miejscowości. Tuż za nimi lokuje się coraz bardziej popularna Krynica Zdrój, która jest przy okazji nieco tańsza niż pierwsza trójka.

Średnio za osobę za noc rezerwujący płacą w Krynicy w okresie świąteczno-noworocznym 89 złotych za noc. Tymczasem w Wiśle i Bukowinie Tatrzańskiej trzeba się liczyć ze średnim wydatkiem 92-96 złotych za nocleg dla jednej osoby. Drożej jest w stolicy Tatr, gdzie średni koszt noclegu wynosi 117 złotych. Więcej pieniędzy turyści zostawiają w Karpaczu (średnio 127 złotych), Białce Tatrzańskiej (137 złotych) czy Poroninie (144 złote).

Jak wynika z danych serwisu, wyjedziemy rodzinnie lub z przyjaciółmi, bo średnia liczba gości, dla których dokonano rezerwacji na okres świąteczny lub w okolicach sylwestra wynosi 5 osób. Będą to wyjazdy krótkie, bo średnia długość rezerwacji wynosi 3,28 doby. Średnia wartość dokonanych rezerwacji wynosi 1 780,56 złotych, ale nie każdy wyjazd będzie wiązał się z takim samym wydatkiem.

- Szukający tańszych ofert znajdą w naszym serwisie propozycje korzystniejsze cenowo, ale też te znacznie droższe. Wszystko zależy od standardu i rodzaju obiektu czy dodatkowych świąteczno-noworocznych atrakcji przygotowanych przez właścicieli obiektów. Rodzinna Wigilia z góralską muzyką w tle, albo sylwester w atrakcyjnej oprawie mogą wiązać się z kosztem nawet tysiąca złotych za osobę za noc lub wyższym - tłumaczy Zaniewski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)