Sytuacja banków jest dobra, największe ryzyko związane z kursem walutowm - przewodniczący KNF (opis)
20.10. Warszawa (PAP) - Sytuacja kapitałowa banków jest dobra, a największe ryzyko dla sektora to ryzyko kursu walutowego związane z udzielaniem kredytów w walutach obcych, więc...
20.10. Warszawa (PAP) - Sytuacja kapitałowa banków jest dobra, a największe ryzyko dla sektora to ryzyko kursu walutowego związane z udzielaniem kredytów w walutach obcych, więc nie należy spodziewać się znaczącej deregulacji tego rynku - poinformował Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
Jakubiak zastąpił na stanowisku przewodniczącego KNF Stanisława Kluzę, którego kadencja skończyła się z końcem września 2011 roku.
"W ciągu kilku najbliższych tygodniu chcemy przygotować w miarę spójny program i plan na najbliższe pięć lat" - powiedział na konferencji Jakubiak.
BANKI SĄ DOBRZE SKAPITALIZOWANE
W ocenie nowego przewodniczącego banki są dobrze skapitalizowane.
"Gdyby sytuacja rozwijała się zgodnie z oczekiwaniami, nawet w kierunku niezbyt korzystnym to mamy +worek kapitałowy+, który zabezpiecza stabilność banków. Jeśli chodzi o płynność to mamy sytuację poprawną (...) " - powiedział na konferencji prasowej Jakubiak.
"Największe ryzyko to ryzyko kursu walutowego związanego z udzielaniem kredytów denominowanych w walutach obcych" - dodał.
Poinformował, że średni współczynnik wypłacalności sektora wynosi 13,5 proc. i żaden bank nie ma obecnie współczynnika poniżej 8 proc. Osiem banków realizuje program naprawczy.
Przewodniczący ocenił, że kredyty walutowe obarczone są większym ryzykiem dla klientów i nie przewiduje znaczącej deregulacji tego rynku.
"Uważam, ze skoro żyjemy w kraju i walutą jest złoty i zarabiamy w złotych to należałoby bezpieczniej brać kredyt w złotych. Mamy wówczas tylko ryzyko stopy procentowej" - powiedział Jakubiak.
"Dzisiaj mogę powiedzieć, że nie widać miejsca na to, żeby w sposób znaczący dokonać deregulacji w tym obszarze. Jest zbyt duże ryzyko kursowe dotyczące dalszej deprecjacji złotego" - powiedział Jakubiak.
Przewodniczący pytany o nowy sposób badania zdolności kredytowej klientów przez banki ocenił, że Komisja powinna się tej kwestii przyjrzeć.
"Jestem trochę przeciwnikiem kompletnej regulacji ze strony nadzorcy, bo wtedy, jeśli cokolwiek źle się wydarzy, cała wina spada na nadzorcę (..)" - powiedział Jakubiak.
DZIELENIE NADZORU NIE JEST OBECNIE DOBRYM POMYSŁEM
W ocenie Jakubiaka obecna sytuacja sprawia, że nie jest to dobry moment na ewentualne przeniesienie nadzoru nad bankami do NBP.
"Nigdy nie można mówić nigdy, ale z (..) rozmów jest pełna świadomość, że nie jest to dobry moment żeby dokonywać ponownego rozdzielenia nadzoru. (..) W tej sytuacji, w której się znajdujemy dokonywanie takich ruchów jest ze wszech miar niepotrzebne i niebezpieczne" - powiedział Jakubiak.
KWAŚNIAK ZASTĘPCĄ KNF
Przewodniczący poinformował w czwartek, że jego zastępcą został Wojciech Kwaśniak.
"W dniu wczorajszym premier Donald Tusk na mój wniosek powołał Wojciecha Kwaśniaka na zastępcę przewodniczącego KNF" - powiedział na konferencji prasowej Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
Dodał, że Kwaśniak będzie zajmował się sektorem bankowym.
Zastępcą przewodniczącego KNF do spraw sektora ubezpieczeniowego pozostaje Wiesław Gajek. (PAP)
seb/ osz/