Sytuacja kupujących poprawia się
FW20Z11 rozpoczęły środową sesję na prawie 1% plusie z poziomu 2 125 pkt. Strona kupująca miała inicjatywę od początku dnia, ale i podaż próbowała swoich sił. Do godz. 10 opublikowano wskaźniki PMI usług we wrześniu w głównych gospodarkach europejskich oraz w strefie euro, które prezentowały się gorzej od oczekiwań.
06.10.2011 | aktual.: 06.10.2011 08:38
Grudniowa seria kontraktów terminowych zareagowała źle na te dane i kurs spadł z lokalnych maksimów 2 147 pkt do dziennego minimum na 2 117 pkt. Dalsza część dnia mijała pod znakiem stabilizowania się nastrojów i ponownego wkraczania do akcji strony popytowej. FW20Z11 ustanowiły nowe lokalne szczyty na 2 152 pkt. po godz. 13, kiedy to opublikowano dane z amerykańskiego rynku pracy. Zarówno raport Challengera, jak i raport ADP poinformowały o gorszym stanie rynku pracy, niż oczekiwano.
Jednak posiadaczy długich pozycji nie przestraszyły te informacje, inwestorzy wyczekiwali na kluczowe dane z USA – wskaźnik ISM dla usług 53 pkt we wrześniu wypadł zgodnie z oczekiwaniami i niemal identycznie, jak w sierpniu. Do końca sesji kurs FW20Z11 mocno wzrastał ustalając nowe dzienne maksimum na zamknięciu (2 169 pkt, +2,99%), co było związane ze spadkiem zapasów ropy w USA.
W środę na wykresie FW20Z11 pojawił się wysoki biały korpus, nieposiadjący górnego cienia, co oznacza przewagę strony kupującej i zapowiada dalsze wzrosty. Sytuacja techniczna poprawiła się, ale o przełomie będzie można mówić dopiero, gdy FW20Z11 przełamią górną linię miesięcznego kanału spadkowego, która aktualnie znajduje się w okolicach 2 188 pkt. Dodatkowo strona kupująca będzie musiała poradzić sobie z luką spadkową z poniedziałku, która kończy się na 2 192. Zdecydowanym argumentem popytowym jest LOP, która w trakcie wczorajszej sesji wzrastała informując o angażowaniu się na rynku nowego pieniądza po jego długiej stronie.
Wczorajszy ruch wzrostowy nie został jeszcze wychwycony przez wskazania oscylatorów. Z perspektywy krótkookresowego RSI sytuacja nie zmieniła się – indykator ten porusza się od początku września w strefie neutralnej. Natomiast średnioterminowy ADX (oscylator mierzący siłę i kierunek trendu) nadal zniżkuje informując o osłabianiu się dotychczasowego trendu spadkowego. Opuszczenie przez kontrakty miesięcznego kanału spadkowego będzie oznaką zmiany sytuacji na rynku.
BM Banku BPH