Sytuacja na wschodzie i programy dla 'frankowiczów' kotwicą dla GPW
Warszawa, 27.01.2015 (ISBnews/City Index) - Zaostrzenie konfliktu w Donbasie oraz niepewność wynikająca z możliwych programów dla ?frankowiczów" nie pozwalają inwestorom rozwinąć skrzydeł na warszawskiej giełdzie. WIG20, po osiągnięciu tegorocznych minimów przy 2225 pkt. wzniósł się powyżej poziomu 2300 pkt, jednak początek bieżącego tygodnia nie przyniósł przełomu w postaci nowych maksimów.
27.01.2015 | aktual.: 10.08.2016 15:56
"Pozostając poniżej pułapu 2333-2375 pkt w mojej ocenie nie ma co liczyć na optymizm wśród inwestorów i przez pewien czas WIG20 może poruszać się w szerszym trendzie bocznym. Jeśli jednak pojawi się impuls wzrostowy, a ceny będą w stanie przełamać poziom 2350 pkt. i tegoroczne maksima, istnieje szansa na odrobienie strat zanotowanych przez indeks na koniec zeszłego roku" - uważa Marcin Niedźwiecki, specjalista rynku CFD i Forex w City Index.
Inwestorzy obawiają się ponownie zaostrzonego konfliktu zbrojnego na Ukrainie oraz reperkusji, jakie oznacza skokowo umacniający się frank szwajcarski. Trwają debaty, czy i w jaki sposób pomóc zadłużonym gospodarstwom domowym, co na giełdzie wprowadza dozę niepewności.
"Z jednej strony, pojawiające się pomysły mogłyby doraźnie pomóc frankowiczom w spłacie rat kredytowych, zaś z drugiej sterowanie kursem walutowym mogłoby nieść za sobą negatywne konsekwencje dla sektora bankowego, a co za tym idzie - również dla giełdy. Mając na uwadze ogromne spadki na giełdzie węgierskiej, gdy wprowadzano tam daleko idące decyzje służące rozwiązaniu tego samego problemu, przy zbliżonych rozwiązaniach u nas reakcja rynków prawdopodobnie byłaby analogiczna" - ocenia Niedźwiecki.
Dziś otrzymamy kilka danych gospodarczych, które mogą pomóc inwestorom w podejmowaniu decyzji. Biuletyn statystyczny GUS-u przybliży wskaźniki sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia za grudzień. Poznamy również wstępny szacunek PKB za 2014 rok. Jutro warto natomiast śledzić informacje płynące z amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która według oczekiwań pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie, jednak, co ważniejsze, opublikuje oświadczenie, które może rzucić szersze światło na kwestię, kiedy można spodziewać się zacieśnienia polityki pieniężnej.
(ISBnews/City Index)