Trwa ładowanie...
d1iycd1

Sytuacja w Polsce uprawnia do łagodzenia polit. pieniężnej - Chojna-Duch, RPP

...

Share
d1iycd1

14.08. Warszawa (PAP) - Sytuacja w Polsce uprawnia Radę Polityki Pieniężnej do łagodzenia polityki pieniężnej - uważa Elżbieta Chojna-Duch, członek RPP.

"Nadal uważam, że sytuacja w Polsce, jak i w USA uprawnia do pewnego łagodzenia polityki pieniężnej. Łagodzą politykę pieniężną główne banki centralne na świecie, więc i ta sytuacja będzie na pewno przedmiotem obrad i analizy na posiedzeniu wrześniowym RPP" - powiedziała Chojna-Duch w rozmowie z TVN CNBC.

W jej ocenie dane o inflacji w lipcu potwierdzają, że ma ona tendencję spadkową i na koniec roku może się obniżyć do około 3 proc. rdr.

d1iycd1

"Jest to dobry wynik (inflacja za lipiec - PAP), wskaźnik jest niższy nawet od prognozy eksperckiej NBP. Podtrzymuję opinię, że inflacja ma i będzie kontynuowała tendencję spadkową, czyli w grudniu może wynieść nawet około 3 proc." - uważa Chojna-Duch.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 4,0 proc. w stosunku do lipca 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,5 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w poprzednim miesiącu o 4,1 proc. rdr i spadły o 0,4 proc. mdm.(PAP)

bg/ osz/

d1iycd1

Podziel się opinią

Share
d1iycd1
d1iycd1