Trwa ładowanie...
d46tr8d
28-01-2016 14:48

Szałamacha: Inwestorzy pozytywnie oceniają rząd, obligacje sprzedane

Warszawa, 28.01.2016 (ISBnews) - Pozytywny trend na polskich obligacjach i udana czwartkowa aukcja skarbowych obligacji hurtowych wskazują, że inwestorzy pozytywnie oceniają zdolność obecnego rządu do obsługi zadłużenia, uważa minister finansów Paweł Szałamacha.

d46tr8d
d46tr8d

"Dwa dni temu przedstawiliśmy bardzo dobrą wiadomość o tym, że wykonanie deficytu budżetu za 2015 rok jest niższy niż zakładaliśmy i to zostało odnotowane przez rynki finansowe. Od kilku dni mamy pozytywne trendy, jeżeli chodzi o polskie obligacje. Z sukcesem uplasowaliśmy dzisiaj bardzo dużą emisję obligacji o wartości 8 mld zł, przy popycie przekraczającym 11 mld zł. Nie mamy więc wątpliwości, że rynki finansowe pozytywnie oceniają zdolność naszego rządu do obsługi zadłużenia, do regulowania swoich zobowiązań na czas i do obsługi także programów wydatkowych w tym roku" - powiedział Szałamacha podczas konferencji prasowej.

Minister odniósł się również do finansowania Programu 500+ nie tylko w perspektywie najbliższego roku.

"Jasno wskazywałem, że Program ten ma pełne zabezpieczenie finansowania na ten rok, bo mamy podatki sektorowe i mamy wpływy jednorazowe z aukcji. Podczas debaty nad budżetem mówiłem, że wyzwaniem dla mnie, jak i dla MF jest rok 2017 i następny, kiedy Program będzie finansowany w całym przekroju danego roku i wówczas będzie konieczne zwiększenie efektywności systemu podatkowego krajowego o kwotę 12-15 mld zł" - podkreślił Szałamacha.

Dodał, że jest to zadanie - tzn. zwiększenie efektywność systemu podatkowego - które zostanie zrealizowane w tym roku, gdyż już toczą się m.in. działania organizacyjne i prawne.

"Wykorzystamy ten czas, który posiadamy, żeby zrealizować nasze założenia, na które przygotowaliśmy się przez wiele lat, będąc w opozycji. Na zrealizowanie podstawowego celu MF, czyli odbudowanie efektywności systemu dochodów w Polsce i zdolności do finansowania wydatków publicznych z własnych źródeł krajowych" - podsumował minister.

(ISBnews)

d46tr8d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46tr8d