Trwa ładowanie...
d11jv2q
10-02-2016 15:40

Szałamacha: MF odpowie do końca lutego na uwagi KE dot. podatku od handlu

Warszawa, 10.02.2016 (ISBnews) - Ministerstwo Finansów przygotuje do końca lutego odpowiedź na pismo Komisji Europejskiej, która kwestionuje w ustawie o podatku od sprzedaży detalicznej progresję podatkową, poinformował minister finansów Paweł Szałamacha.

d11jv2q
d11jv2q

"Kilka dni temu otrzymaliśmy korespondencję z Komisji Europejskiej, która atakuje koncepcję stawek progresywnych, twierdząc, że one są dyskryminacyjne, nieproporocjonalne i twierdząc, że to narusza stosowny artykuł traktatu Unii Europejskiej. My się z tym nie zgadzamy" - powiedział Szałamach podczas spotkania konsultacyjnego na temat podatku od sprzedaży detalicznej w KPRM.

Według niego, jest to kwestia hiperaktywności KE i próby rozszerzenia swojego zakresu wpływów, decydowania o tym, co stanowi kompetencję praw członkowskich.

"Będziemy przygotowywali naszą odpowiedź jako kraj do końca lutego" - dodał minister.

W trakcie konsultacji ma on nadzieję wypracować odpowiedni projekt uwzględniający z jednej strony uwagi KE, a z drugiej specyfikę polskiego handlu, m.in. związaną z tzw. miękką franczyzą, w której zrzeszone są mniejsze sklepy.

d11jv2q

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki podkreślił podczas spotkania, że rządowi zależy na kompromisie w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej i "tutaj nie ma jakiegoś nadmiernego pośpiechu".

"Zależy nam na tym, aby w tej trudnej sprawie wysłuchać wszystkich stron i zbudować ten konsensus, kompromis. Chciałbym, żeby na koniec przynajmniej ogromna większość społeczeństwa była zadowolona" - powiedział wicepremier.

Ministerstwo Finansów opublikowało w ub. tygodniu nowy projekt ustawy o sprzedaży detalicznej i skierowało go do uzgodnień międzyresortowych, które planowano do 5 lutego. W projekcie pozostawiono wszystkie najważniejsze propozycje, w tym stawki podatku uzależnione od przychodów sklepów, objęcie podatkiem franczyzy oraz handlu internetowego (z opłatą dla przewoźnika przesyłek, w przypadku, gdyby zagraniczny sprzedawca nie uiścił nowego podatku).

Aktualne założenia projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej:

  • podatek od sprzedaży detalicznej będzie obowiązywał sieci handlowe oraz sprzedawców detalicznych, przedsiębiorstwa zostaną objęte podatkiem po przekroczeniu przychodów 1,5 mln zł miesięcznie,
  • podstawowa stawka to 0,7% do poziomu 300 mln zł miesięcznie i 1,3% powyżej tego pułapu,
  • proponowana stawka na dni weekendu (sobota, niedziela) wynosi 1,3% do kwoty 300 mln zł miesięcznie i 1,9% powyżej tego poziomu,
  • spodziewane dochody budżetu państwa z tytułu nowej daniny to około 2 mld zł w perspektywie 2016 roku.

(ISBnews)

d11jv2q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11jv2q