Trwa ładowanie...
dv7g5kf
dv7g5kf

Szałamacha nadal za uwzględnieniem stażu pracy przy niższym wieku emerytalnym

Warszawa, 21.07.2016 (ISBnews) - Kształt ustawy dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego nie jest ostateczny, wciąż możliwe jest uwzględnienie w tym projekcie kwestii stażu pracy, uważa minister finansów Paweł Szałamacha.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dv7g5kf

"Rada Ministrów rekomendowała Sejmowi, żeby popracowano jeszcze nad tym projektem. To nie jest sprawa zamknięta. Ja zabiegałem o to, żeby wpisać staż pracy, który pozwoli na zgromadzenie kapitału emerytalnego" - powiedział Szałamacha podczas konferencji prasowej.

Zapytany o źródła finansowania obniżki wieku emerytalnego, minister odpowiedział: "Z powszechnych dochodów podatkowych, zgodnie z zasadą jednolitości budżetu - nie ma jakiegoś odrębnego źródła finansowania".

W tym tygodniu Rada Ministrów pozytywnie zaopiniowała prezydencki projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jak podkreśliło w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu (CIR), jest on zbieżny z zadeklarowanym w expose premier Beaty Szydło powrotem do powszechnego wieku emerytalnego obowiązującego przed 1 stycznia 2013 r.

dv7g5kf

Według projektu prezydenckiego, wiek emerytalny powinien wynosić co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i co najmniej 65 lat w przypadku mężczyzn. Nowe propozycje przewidują także uchylenie przepisów dotyczących emerytury przejściowej.

Resort finansów zgłosił wcześniej propozycję, by powiązać obniżenie wieku emerytalnego ze stażem pracy w wysokości 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, ale została ona odrzucona już na etapie prac Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk szacował, że koszt obniżenia wieku emerytalnego w 2017 roku wyniósłby 5,6 mld zł, jeśli obowiązywałby w całym roku. Potem jednak koszty wzrosną i oscylować będą - według niego - wokół 10 mld zł.

Rząd proponuje, aby ustawa weszła w życie najwcześniej z dniem 1 października 2017 r. z uwagi na konieczność przeprowadzenia wszystkich czynności przygotowujących ZUS i KRUS do przeprowadzenia zmian ustawowych.

(ISBnews)

dv7g5kf

Podziel się opinią

Share

dv7g5kf

dv7g5kf