Szansa na CPI w celu na koniec I kw. '10; są ryzyka, że może się to oddalić - Noga (powt.)
29.10. Warszawa (PAP) - Inflacja będzie powyżej celu 2,5 proc. w IV kwartale bieżącego roku i w I kwartale 2010 roku. Potem tendencja inflacji do roku 2011 powinna być malejąca....
29.10.2009 | aktual.: 29.10.2009 07:00
29.10. Warszawa (PAP) - Inflacja będzie powyżej celu 2,5 proc. w IV kwartale bieżącego roku i w I kwartale 2010 roku. Potem tendencja inflacji do roku 2011 powinna być malejąca. Cel może zostać osiągnięty na koniec I kwartału przyszłego roku, jednak są ryzyka, że moment ten może się oddalić. Od połowy 2011 inflacja zacznie ponownie wzrastać - ocenia w rozmowie z PAP członek Rady Polityki Pieniężnej, Marian Noga.
"Prawdopodobieństwo, że inflacja będzie powyżej i poniżej celu 2,5 proc. w średnim okresie, to jest około 8 kwartałów, jest zbliżone. Mamy do czynienia z niepewnością, co do cen regulowanych, które mogą działać na rzecz wzrostu inflacji. Dodatkowo mamy do czynienia z uporczywością inflacji bazowej. Z drugiej strony są czynniki, które mogą łagodzić inflację - są to spadające ceny żywności" - powiedział Noga w rozmowie z PAP.
"Inflacja bieżąca ciągle jest na podwyższonym poziomie. Będzie znajdowała się ona powyżej celu w IV kwartale tego roku i w I kwartale 2010 roku. Potem jest nadzieja, że tendencja inflacji do roku 2011 będzie malejąca, cel może zostać osiągnięty na koniec I kwartału przyszłego roku, ale są ryzyka, że może się to oddalać. Od połowy 2011 inflacja zacznie ponownie wzrastać" - dodał.
"Przy stabilnej referencyjnej stopie procentowej i obniżającej się inflacji, będzie wzrastać realna stopa procentowa, która będzie informować uczestników rynku o cenie pieniądza w sposób właściwy i pomoże gospodarce powrócić na ścieżkę zrównoważonego wzrostu" - ocenił członek RPP.
Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc. W komunikacie po posiedzeniu Rada poinformowała, że ocenia prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej lub powyżej celu inflacyjnego za zbliżone.
Noga podtrzymał opinię, że w 2009 wzrost PKB w Polsce może wynieść 1,3 proc.
"W kolejnym roku tempo wzrostu może być wyższe niż 2 proc. Wzrost PKB nie będzie zbyt szybki, będzie mało dynamiczny: polska gospodarka znajduje się w niepewnym otoczeniu zewnętrznym, trudno jest stwierdzić, jaki będzie wzrost PKB w Unii Europejskiej" - powiedział.
Noga nie spodziewa się w najbliższym czasie zmian poziomu stóp procentowych w Polsce.
"Może się wydawać, że przez II-III kwartały polityka pieniężna w Polsce może być nudna, ale to znaczy polityka dobra, która analizuje bacznie wszystkie dane makroekonomiczne i trzyma rękę na pulsie, jest forward-looking. Kolejna Rada może przejąć neutralne nastawienie i przyglądać się bacznie gospodarce, a jest w niej dużo niepewności. W lutym nowa RPP będzie dysponowała nową projekcją inflacji i PKB i będzie mogła ją porównać z tym, co pokazała październikowa projekcja" - powiedział.
PLN W ŚREDNIOOKRESOWYM TRENDZIE APRECJACYJNYM, NIE ZAGROZI CPI
"Myślę, że kurs złotego nie będzie czynnikiem ryzyka dla inflacji. Zgłosiliśmy oficjalnie akces do strefy euro, w związku z tym jesteśmy w średnim okresie w trendzie aprecjacyjnym. To nie oznacza, że złotego nie będą dotykały jednorazowe korekty. Najważniejsze, aby była tutaj konsolidacja" - ocenił Noga.
RPP NIE DYSKUTOWAŁA O NOWYCH INSTRUMENTACH NBP
Członek RPP poinformował, że na październikowym posiedzeniu RPP nie dyskutowała na temat nowych instrumentów płynnościowych proponowanych przez NBP.
"Nie było dyskusji na temat szczegółów technicznych dotyczących nowych instrumentów" - powiedział Noga.
Prezes NBP Sławomir Skrzypek poinformował we wrześniu, że NBP zaproponuje bankom nowe rozwiązania, których celem jest udostępnienie bankom dodatkowych źródeł finansowania akcji kredytowej. Projektowane nowe instrumenty NBP to wydłużenie horyzontu czasowego operacji repo do 12 miesięcy, kredyt dyskontowy oraz zakup przez NBP w operacjach otwartego rynku obligacji emitowanych przez banki.
RPP w "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2010" wprowadziła "Stopę dyskonta weksli" oraz "Kredyt wekslowy".
Jacek Barszczewski (PAP)
jba/ ana/