Trwa ładowanie...
d3v5i9p

Szanse na podwyżki lub obniżki stóp są takie same - Chojna-Duch z RPP

13.02. Warszawa (PAP) - Szanse na podwyżki lub obniżki stóp procentowych są takie same - ocenia Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem im dłuższy jest okres...

d3v5i9p
d3v5i9p

13.02. Warszawa (PAP) - Szanse na podwyżki lub obniżki stóp procentowych są takie same - ocenia Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem im dłuższy jest okres obserwacji wskaźników, zwłaszcza inflacji, tym większa gwarancja, że decyzje RPP będą trafne.

"W nadchodzących miesiącach konieczna jest pogłębiona obserwacja i analiza rozwoju sytuacji, bez przesądzania o kierunku działania polityki pieniężnej. Szanse, przy ciągle niepewnej sytuacji w strefie euro, mimo pomyślnych wstępnych deklaracji politycznych w Grecji, na podwyżki lub obniżki stopy procentowej są, według mej oceny, takie same" - powiedziała Chojna-Duch dziennikarzom.

"Ważnym czynnikiem (do podejmowania dalszych decyzji - PAP) będzie marcowa projekcja CPI i PKB oraz innych wskaźników i tendencji gospodarczo-finansowych. Rada musi też oczywiście patrzeć na to jakie decyzje podejmują inne banki centralne" - dodała.

"Tak więc jest wiele okoliczności, które powodują, że kierunek decyzji o poziomie stóp procentowych nie jest przesądzony. W mojej opinii, im dłuższy jest okres obserwacji wskaźników, zwłaszcza CPI, przy ciągle zmieniających się uwarunkowaniach, tym większa gwarancja, że nasze decyzje będą trafne" - podkreśliła Chojna-Duch.

d3v5i9p

Członkini RPP zwraca uwagę na umocnienie złotego, które zacieśniło politykę pieniężną. Jej zdaniem napięcia na rynkach światowych mogą w ograniczonym stopniu wpłynąć na polski PKB.

"Wzrost inflacji w Polsce odbywa się pod wpływem czynników zewnętrznych, podażowych oraz decyzji władz krajowych w zakresie obciążeń fiskalnych. Nie ma obecnie presji popytowej, a umocnienie złotego, choć nie wiadomo czy trwałe, zacieśniło samoistnie politykę pieniężną. Umocnienie to działa więc korzystnie na osiągniecie celu inflacyjnego" - powiedziała Chojna-Duch.

"Napięcia na rynkach globalnych nadal będą osłabiać aktywność gospodarczą w strefie euro, mogą wpłynąć - choć w ograniczonym stopniu - na wskaźnik PKB w Polsce" - dodała. (PAP)

fdu/ asa/

d3v5i9p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v5i9p