Trwa ładowanie...
doxwg54

Szczecin/ Fabryka fundamentów farm wiatrowych gotowa pod koniec roku

Pod koniec roku gotowy ma być, powstający w Szczecinie, zakład Bilfinger Mars Offshore. Pracę w fabryce, która będzie budowała fundamenty morskich farm wiatrowych, ma znaleźć około 500 osób.

Share
doxwg54

Jak poinformował we wtorek dziennikarzy kierownik budowy Wacław Postoła, hala główna zakładu będzie oddana do użytku już w lipcu, cała fabryka zaś będzie gotowa pod koniec grudnia tego roku. W jego ocenie budowa całego zakładu jest zakończona w 70 proc.

Członek zarządu Bilfinger Mars Offshore Przemysław Milczarek poinformował zaś, że pierwsze próby produkcyjne w hali mają rozpocząć się już na początku czerwca, do końca tego miesiąca hala powinna być uruchomiona. "Na początku będzie to produkcja testowa, aktualnie walczymy o kontrakty, które zapełniłyby halę jeszcze w tym roku" - dodał.

Licząca 42 metry wysokości, ćwierć kilometra długości i około stu metrów szerokości hala produkcyjna to serce fabryki. Tutaj będą wykonywane wszystkie produkcje stalowe. Prace budowlane w głównej hali produkcyjnej są już zakończone. Obecnie montowane są w niej instalacje gazów technicznych niezbędnych do eksploatacji maszyn produkcyjnych, podwieszono już suwnice i dobiega końca montaż automatów do spawania.

doxwg54

Milczarek pytany przez dziennikarzy, czy - deklarowana przez Bilfingera, który jest większościowym udziałowcem, firmy Bilfinger Mars Offshore - sprzedaż udziałów w budowanym zakładzie wpłynie na przedsięwzięcie, odpowiedział, że "proces inwestycyjny jest kontynuowany".

"Mamy zapewnienia o finansowaniu przez Bilfingera do końca tej inwestycji. Prace nie stanęły, chcemy je skończyć i pozyskać kontrakt - już jesteśmy bardzo blisko. Główny cel to uruchomienie produkcji i zlecenia" - powiedział Milczarek.

Postoła powiedział dziennikarzom, że jesienią do zakładu - na specjalnie przystosowanej do tego celu barce morskiej - ma dotrzeć suwnica o wysokości ponad 120 metrów do podnoszenia wież wiatrowych.

Spółka kupiła specjalistycznego robota do spawania, który będzie wykonywał połączenia elementów wież wiatrowych zwane węzłami. Będzie on jednocześnie obsługiwał dwa stanowiska montażowe i wykonywał kilkuwarstwowe spawy wewnątrz i na zewnątrz rur węzła. Robot jest dziesięciokrotnie szybszy od spawania ręcznego, a spawy przez niego wykonane mają tę samą grubość.

doxwg54

Dobiega końca także budowa malarni; konstrukcja stalowa, okładziny dachu i ścian są już gotowe. Wewnątrz trwa montaż instalacji elektrycznych, sanitarnych oraz technologicznych.

W zakładzie budowanym na Ostrowie Brdowskim pracę ma dostać około 500 osób, głównie spawaczy, ślusarzy, monterów konstrukcji stalowych i operatorów maszyn. Koszt budowy fabryki to 500 mln zł, z czego ponad 123 mln to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Zakład został zaprojektowany specjalnie do seryjnej budowy morskich wież wiatrowych. Ma budować rocznie m.in. do 60 fundamentów kratownicowych o wadze od 800 do 1000 ton każdy i wysokości od 30 do 50 metrów. Głównymi odbiorcami mają być niemieckie i brytyjskie firmy.

W spółce Bilfinger Mars Offshore udziały ma niemiecki koncern Bilfinger - Bilfinger Marine & Offshore Systems (62,5 proc.) i MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (37,5 proc.).

Bilfinger to jedna z największych międzynarodowych grup świadczących usługi dla budownictwa. MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, którego właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu, powstał w 2010 r. Jego aktywami zarządza MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Wśród nich znajdują się spółki zajmujące się remontami statków i budową konstrukcji stalowych oraz firmy z sektora nieruchomości.

doxwg54

Podziel się opinią

Share
doxwg54
doxwg54