Szczecin oczekuje rządowego wsparcia
Rządowego wsparcia dla utworzenia w Szczecinie specjalnej strefy ekonomicznej, osłon socjalnych dla najbardziej potrzebujących stoczniowców oraz pomocy w rozwoju infrastruktury miasta oczekują od strony rządowej zarząd Szczecina i radni.
03.11.2009 | aktual.: 03.11.2009 13:45
Prezydent Szczecina Piotr Krzystek ma przedstawić w środę w Warszawie na spotkaniu z ministrem Michałem Bonim w kancelarii premiera ustalony z radnymi trzypunktowy program dla miasta - potwierdzono PAP w biurze prasowym Urzędu Miasta w Szczecinie.
Prezydent przedstawi też w Warszawie stanowisko radnych przyjęte na piątkowej nadzwyczajnej sesji ws sytuacji stoczni szczecińskiej, a także oczekiwania i propozycje miasta wspólnych działań ze stroną rządową. Szczecińscy radni chcą, by rząd przygotował program dla miasta, który pomoże przeciwdziałać m.in. negatywnym skutkom upadku tamtejszej stoczni. Jednym z elementów programu - wg zarządu miasta - mogłoby być przejęcie niektórych nieruchomości na terenach postoczniowych i utworzenie na nich specjalnej strefy ekonomicznej.
Będzie to drugie spotkanie lokalnych władz samorządowych ze stroną rządową w sprawie sytuacji tego zakładu. Pierwsze odbyło się w ubiegłą środę.
Główne części majątku stoczni w Szczecinie, podobnie jak w stoczni w Gdyni, wylicytował w maju katarski Fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights. Inwestor, choć wpłacił wadium w wysokości 8 mln euro, nie zapłacił całości pieniędzy. Później nad przejęciem aktywów stoczni zastanawiała się katarska rządowa agencja Qatar Investment Authority, ale ostatecznie wycofała się z inwestycji.
Teraz rząd organizuje nowy przetarg - w sprawie głównych aktywów stoczni Gdynia odbędzie się on 26 listopada, a zakładu w Szczecinie - 27 listopada. Majątek stoczni gdyńskiej i szczecińskiej będzie odpowiednio w 11 i siedmiu przetargach. Inwestorzy będą mieli czas do 18 listopada na wpłacenie wadium uprawniającego do udziału w przetargach.