Trwa ładowanie...
dzh191o
dzh191o

Szczecin/ Powstanie system wczesnego ostrzegania przed powodzią

Zachodniopomorskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i policja kupią sprzęt, pozwalający szybciej podjąć akcje ratownicze. Dzięki środkom unijnym, które dofinansują zakup sprzętu powstanie także system wczesnego ostrzegania przed powodzią.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dzh191o

Zachodniopomorskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe opracuje i wdroży system wczesnego ostrzegania i przeciwdziałania skutkom powodzi. W jego ramach powstanie m.in. aplikacja wykorzystująca dane o rozmieszczeniu ratowników i dynamiczne mapy umożliwiające tworzenie scenariuszy wzrostu poziomu morza, zakupione zostaną także nowe radiotelefony.

Dofinansowanie pozwoli pokryć ponad 90 proc. regionu łącznością cyfrową, a czas wysłania ratowników skróci się o ponad 30 proc. - powiedział w czwartek w Szczecinie prezes zachodniopomorskiego WOPR Tomasz Zalewski.

Wartość przedsięwzięcia WOPR to blisko 1,4 mln zł, z czego prawie 1,2 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Projekt ma zostać zrealizowany do końca przyszłego roku.

dzh191o

Z kolei do zachodniopomorskiej policji trafi sprzęt wykorzystywany podczas powodzi, wichur, czy pożarów lasów. Policja kupi m.in. drona, agregaty prądotwórcze i oprogramowanie niezbędne do śledzenia sytuacji pogodowej i hydrologicznej.

Nowy sprzęt trafi do komendy wojewódzkiej w Szczecinie, ale także do policjantów w regionie m.in. w Koszalinie, Świnoujściu i Goleniowie. Całkowita wartość projektu, który będzie zrealizowany do końca br. to nieco ponad 546 tys. zł, z czego dofinansowania z regionalnego programu operacyjnego to ponad 464 tys. zł.

Instytucją pośredniczącą dla środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Fundusz dysponuje środkami w wysokości ponad 195 mln euro.

Ze środków Funduszu mogą skorzystać beneficjenci zainteresowani dofinansowaniem m.in. projektów związanych z gospodarką wodno - ściekową, gospodarką odpadami, odnawialnymi źródłami energii, czy termomodernizacją obiektów użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych budynków mieszkaniowych.

dzh191o

Podziel się opinią

Share
dzh191o
dzh191o