Trwa ładowanie...
d45svzr

Szczecin/ Powstanie system wczesnego ostrzegania przed powodzią

Zachodniopomorskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i policja kupią sprzęt, pozwalający szybciej podjąć akcje ratownicze. Dzięki środkom unijnym, które dofinansują zakup sprzętu powstanie także system wczesnego ostrzegania przed powodzią.

Share
d45svzr

Zachodniopomorskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe opracuje i wdroży system wczesnego ostrzegania i przeciwdziałania skutkom powodzi. W jego ramach powstanie m.in. aplikacja wykorzystująca dane o rozmieszczeniu ratowników i dynamiczne mapy umożliwiające tworzenie scenariuszy wzrostu poziomu morza, zakupione zostaną także nowe radiotelefony.

Dofinansowanie pozwoli pokryć ponad 90 proc. regionu łącznością cyfrową, a czas wysłania ratowników skróci się o ponad 30 proc. - powiedział w czwartek w Szczecinie prezes zachodniopomorskiego WOPR Tomasz Zalewski.

Wartość przedsięwzięcia WOPR to blisko 1,4 mln zł, z czego prawie 1,2 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Projekt ma zostać zrealizowany do końca przyszłego roku.

d45svzr

Z kolei do zachodniopomorskiej policji trafi sprzęt wykorzystywany podczas powodzi, wichur, czy pożarów lasów. Policja kupi m.in. drona, agregaty prądotwórcze i oprogramowanie niezbędne do śledzenia sytuacji pogodowej i hydrologicznej.

Nowy sprzęt trafi do komendy wojewódzkiej w Szczecinie, ale także do policjantów w regionie m.in. w Koszalinie, Świnoujściu i Goleniowie. Całkowita wartość projektu, który będzie zrealizowany do końca br. to nieco ponad 546 tys. zł, z czego dofinansowania z regionalnego programu operacyjnego to ponad 464 tys. zł.

Instytucją pośredniczącą dla środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Fundusz dysponuje środkami w wysokości ponad 195 mln euro.

Ze środków Funduszu mogą skorzystać beneficjenci zainteresowani dofinansowaniem m.in. projektów związanych z gospodarką wodno - ściekową, gospodarką odpadami, odnawialnymi źródłami energii, czy termomodernizacją obiektów użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych budynków mieszkaniowych.

d45svzr

Podziel się opinią

Share
d45svzr
d45svzr