Trwa ładowanie...
d2qnboo
d2qnboo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szczecin/ Ruszył program inwestycyjny w Elektrowni Pomorzany

W szczecińskiej Elektrowni Pomorzany, należącej do koncernu PGE GiEK, ruszył program inwestycyjny, który wydłuży jej eksploatację, co najmniej do 2039 r. Zmodernizowana elektrownia spełniać będzie wymogi unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2qnboo

Program inwestycyjny w Elektrowni Pomorzany, będącej częścią Zespołu Elektrowni Dolna Odra (ZEDO), obejmuje budowę instalacji odazotowania spalin dla dwóch kotłów o łącznej mocy cieplnej 180 MW oraz elektrycznej 134 MW, budowę instalacji odsiarczenia, a także ograniczenie emisji pyłów - poinformowano w czwartek w komunikacie.

Obecnie trwa ocena wniosków firm zainteresowanych inwestycją, a zawarcie umów z wykonawcami planowane jest na koniec pierwszego kwartału 2016 r. Wpłynęło osiem wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym na budowę instalacji odsiarczania spalin oraz jedenaście na budowę instalacji odazotowania spalin.

Po zakończeniu modernizacji, czyli w trzecim kwartale 2019 r., elektrownia będzie spełniała wymogi unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych, a jakość powietrza w Szczecinie ma się znacząco poprawić.

d2qnboo

Dzięki nowym instalacjom elektrownia będzie emitowała kilkakrotnie mniej zanieczyszczeń, niż teraz - powiedział PAP rzecznik prasowy Grupy Kapitałowej PGE Maciej Szczepaniuk.

Program inwestycyjny oraz modernizacje pozwolą wydłużyć eksploatację, co najmniej do 2039 r.

W latach 2010-2020 w szczecińskich elektrowniach PGE oddała i planuje oddać do eksploatacji instalacje o wartości o łącznej wartości ok. 600 mln zł. Szacuje się, że program inwestycyjny w samej Elektrowni Pomorzany jest warty ok. 200 mln zł.

W maju br. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (GiEK), spółka należąca do Grupy Kapitałowej PGE, której częścią jest ZEDO, podpisała umowę na dostawę ciepła i energii elektrycznej dla Szczecina w latach 2016-2019. Wkrótce maj się rozpocząć się negocjacje kolejnej, długoterminowej umowy na lata 2020-2029.

d2qnboo

Na początku roku związki zawodowe działające w Elektrowni Pomorzany alarmowały, że zakład nie ma planów inwestycyjnych, przez co zagrożonych zwolnieniem była większość blisko dwustuosobowej załogi.

W ubiegłym tygodniu po wielomiesięcznych rozmowach udało się podpisać władzom PGE GiEK i związkowcom ze wszystkich działających w elektrowni związków porozumienie ws. programu inwestycyjnego. "Cieszymy się, że porozumienie zostało podpisane, bo oznacza, że miejsca pracy w zakładzie są bezpieczne" - powiedział PAP przewodniczący "Solidarności" 80 w zakładzie Mirosław Lebuda.

d2qnboo

Podziel się opinią

Share
d2qnboo
d2qnboo