Szczecin/ Umowy na wsparcie przygotowawcze dla Lokalnych Grup Działania
Jedną z pierwszych umów dot. tzw. wsparcia przygotowawczego dla zachodniopomorskich Lokalnych Grup Działania podpisano w środę w zachodniopomorskim urzędzie marszałkowskim. Wsparcie ma pomóc w opracowaniu kierunków rozwoju obszarów wiejskich, na których działają grupy.
Lokalne Grupy Działania (LGD) to rodzaj partnerstwa terytorialnego tworzonego na obszarach wiejskich, w którym uczestniczą zarówno przedsiębiorcy, jak i np. stowarzyszenia czy samorządy. Korzystają one z pieniędzy unijnych dostępnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Z końcem czerwca wygasł okres ich finansowania z lat 2007-2013. W marcu przyszłego roku mają być wybrane i zatwierdzone nowe LGD i ich lokalne strategie rozwoju na kolejny okres unijnego programowania.
W środę podpisano umowę z Lokalną Grupą Działania Pojezierze Razem ze Szczecinka; unijne wsparcie to w tym przypadku 110 tys. zł. W ubiegły wtorek podpisano takie umowy z grupami z Wolina (110 tys. zł), Goleniowa (110 tys. zł), , Stargardu Szczecińskiego (132 tys. zł) i Barlinka (154 tys. zł). W połowie września umowy ma podpisać pozostałych siedem zachodniopomorskich Grup Lokalnego Działania.
Środki, które uzyskały grupy, posłużą m.in. stworzeniu strategii w nowej perspektywie unijnej - powiedział PAP zachodniopomorski wicemarszałek Jarosław Rzepa. Jak dodał, za te pieniądze będzie można organizować spotkania z lokalnymi społecznościami, czy przedsiębiorcami i zapłacić osobom przygotowującym w grupach dokumenty związane z tworzeniem strategii.
Prezes LGD Pojezierze Razem Paweł Mikołajewski powiedział PAP, że środki unijne są bardzo istotnym elementem wsparcia, na które bardzo liczy grupa w najbliższych latach. Jak podkreślał, nowe rozdanie dla grup, to co najmniej połowa budżetu skierowana do przedsiębiorców.
"Bardzo dużo malutkich firm działających na popegeerowskich terenach szczecineckiej grupy, które nie poradziłyby sobie w nowej perspektywie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, czy krajowych programów, teraz będzie mogło sięgać po pieniądze" - powiedział Mikołajewski.
Samorząd województwa będzie wdrażał PROW w dwóch programach; Podstawowe usługi dla gospodarki i odnowa wsi oraz Leader. Z tego ostatniego popłyną pieniądze na wsparcie przygotowawcze dla LGD. Na tego rodzaju pomoc 13 zachodniopomorskich grup samorząd przeznaczy łącznie około 400 tys. euro.
W nowej perspektywie obszary wiejskie mogą liczyć na fundusze wspierające m.in. inwestycje drogowe, infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, budowę targowisk, modernizację zabytków, czy obiektów kulturalnych.
W poprzednim PROW realizowanym w latach 2007-2013 w dyspozycji samorządu województwa było blisko 600 mln zł. Dzięki temu wsparciu powstały na Pomorzu Zachodnim m.in. place zabaw, boiska sportowe, świetlice wiejskie, chodniki i drogi, oczyszczalnie ścieków, sieci wodno-kanalizacyjne i targowiska miejskie.