Trwa ładowanie...
d1qjvwl
d1qjvwl
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szczecin/ Umowy na wsparcie przygotowawcze dla Lokalnych Grup Działania

Jedną z pierwszych umów dot. tzw. wsparcia przygotowawczego dla zachodniopomorskich Lokalnych Grup Działania podpisano w środę w zachodniopomorskim urzędzie marszałkowskim. Wsparcie ma pomóc w opracowaniu kierunków rozwoju obszarów wiejskich, na których działają grupy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1qjvwl

Lokalne Grupy Działania (LGD) to rodzaj partnerstwa terytorialnego tworzonego na obszarach wiejskich, w którym uczestniczą zarówno przedsiębiorcy, jak i np. stowarzyszenia czy samorządy. Korzystają one z pieniędzy unijnych dostępnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Z końcem czerwca wygasł okres ich finansowania z lat 2007-2013. W marcu przyszłego roku mają być wybrane i zatwierdzone nowe LGD i ich lokalne strategie rozwoju na kolejny okres unijnego programowania.

W środę podpisano umowę z Lokalną Grupą Działania Pojezierze Razem ze Szczecinka; unijne wsparcie to w tym przypadku 110 tys. zł. W ubiegły wtorek podpisano takie umowy z grupami z Wolina (110 tys. zł), Goleniowa (110 tys. zł), , Stargardu Szczecińskiego (132 tys. zł) i Barlinka (154 tys. zł). W połowie września umowy ma podpisać pozostałych siedem zachodniopomorskich Grup Lokalnego Działania.

Środki, które uzyskały grupy, posłużą m.in. stworzeniu strategii w nowej perspektywie unijnej - powiedział PAP zachodniopomorski wicemarszałek Jarosław Rzepa. Jak dodał, za te pieniądze będzie można organizować spotkania z lokalnymi społecznościami, czy przedsiębiorcami i zapłacić osobom przygotowującym w grupach dokumenty związane z tworzeniem strategii.

d1qjvwl

Prezes LGD Pojezierze Razem Paweł Mikołajewski powiedział PAP, że środki unijne są bardzo istotnym elementem wsparcia, na które bardzo liczy grupa w najbliższych latach. Jak podkreślał, nowe rozdanie dla grup, to co najmniej połowa budżetu skierowana do przedsiębiorców.

"Bardzo dużo malutkich firm działających na popegeerowskich terenach szczecineckiej grupy, które nie poradziłyby sobie w nowej perspektywie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, czy krajowych programów, teraz będzie mogło sięgać po pieniądze" - powiedział Mikołajewski.

Samorząd województwa będzie wdrażał PROW w dwóch programach; Podstawowe usługi dla gospodarki i odnowa wsi oraz Leader. Z tego ostatniego popłyną pieniądze na wsparcie przygotowawcze dla LGD. Na tego rodzaju pomoc 13 zachodniopomorskich grup samorząd przeznaczy łącznie około 400 tys. euro.

W nowej perspektywie obszary wiejskie mogą liczyć na fundusze wspierające m.in. inwestycje drogowe, infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, budowę targowisk, modernizację zabytków, czy obiektów kulturalnych.

W poprzednim PROW realizowanym w latach 2007-2013 w dyspozycji samorządu województwa było blisko 600 mln zł. Dzięki temu wsparciu powstały na Pomorzu Zachodnim m.in. place zabaw, boiska sportowe, świetlice wiejskie, chodniki i drogi, oczyszczalnie ścieków, sieci wodno-kanalizacyjne i targowiska miejskie.

d1qjvwl

Podziel się opinią

Share
d1qjvwl
d1qjvwl