Trwa ładowanie...
d3awaii
03-01-2016 15:25

Szczecin/ W 2016 r. ma być gotowa nowoczesna spalarnia odpadów

Nowoczesna spalarnia odpadów, przebudowa układu drogowego prowadzącego do portu i początek prac projektowych nad budową oczekiwanego w mieście akwaparku - to jedne z ważniejszych inwestycji planowanych w Szczecinie na 2016 r. i kolejne lata.

Share
d3awaii

Rok 2016 nie obfituje na Pomorzu Zachodnim ani w jego największych miastach w duże inwestycje. Jak wyjaśniali PAP samorządowcy, wynika to z faktu, że kończy się jedna perspektywa unijnego dofinansowania, a kolejna się jeszcze nie zaczęła, dopiero składane są wnioski o dofinansowanie.

Jedną z największych szczecińskich inwestycji, wartą ponad 700 mln zł, jest budowa zakładu termicznego unieszkodliwiania odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego - powiedział PAP Piotr Zieliński ze szczecińskiego magistratu.

Budowa spalarni zakończy się w 2016 r. i według władz miasta będzie to jedna z najnowocześniejszych spalarni w Europie. Będzie przetwarzała śmieci ze Szczecina i okolic na energię elektryczną i cieplną.

Kolejną istotną dla miasta inwestycją, która ma zwiększyć możliwości gospodarcze miasta i regionu, ma być kompleksowa modernizacja dostępu drogowego do portu w Szczecinie wraz z przebudową układu drogowego w rejonie tzw. Międzyodrza i budową nowego mostu nad Odrą.

d3awaii

Plan na 2016 r. zakłada sporządzenie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji umożliwiającej prowadzenie robót budowlanych przy modernizacji - powiedział Zieliński. Jak dodał, szacuje się, że łączne nakłady na realizację zadania to ponad 350 mln zł.

Urzędnicy miejscy zakładają, że w 2016 r. przystąpią do prac dot. przebudowy stadionu Pogoni w Szczecinie. Według magistratu, koszt tych wstępnych prac w 2016 r. wyniesie ok. 13 mln zł. Pomysł modernizacji forsowany przez władze miasta spotykał się z krytyką środowisk kibicowskich, a także części radnych, którzy optowali za budową nowego stadionu.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek mówił wcześniej, że koszt modernizacji to ok. 120 mln zł po odliczeniu VAT i jest dla miasta osiągalny, natomiast 200-300 mln zł, które trzeba by było wydać na budowę nowego obiektu, to dla miasta wydatek nierealny.

W 2016 r. powinny zacząć się prace projektowe nad budową pierwszego w Szczecinie akwaparku. Wartość tego zadania magistrat wycenił na ponad 92 mln zł. Także w 2016 r. za ok. 8,5 mln zł ma powstać w okolicach lotniska w Dąbiu parking typu park&ride na ok. 470 miejsc.

d3awaii

2016 r. to termin zakończenia trwającej kilka lat rozbudowy szpitala dziecięcego Zdroje, gdzie powstanie Zachodniopomorskie Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem - powiedział PAP Radosław Soćko z urzędu marszałkowskiego. Jak dodał, przedsięwzięcie warte ponad 90 mln zł obejmuje m.in. przebudowę istniejących i powstanie nowego budynku z lądowiskiem dla helikopterów. Centrum zapewni kompleksową i wielokierunkową opiekę nad dziećmi i młodzieżą.

Jak zaznaczył Soćko, w planach województwa jest też budowa w Szczecinie Centrum Nauki i rozbudowa Teatru Polskiego, ale realizacja obu inwestycji zależy od zdobycia zewnętrznego wsparcia. Rozważane jest wsparcie z poziomu krajowego lub środków europejskich - dodał.

Szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaczyna już inwestycje z perspektywy unijnej 2014-2023 - powiedział PAP jego rzecznik Mateusz Grzeszczuk.

W listopadzie podpisano umowę na budowę obwodnicy Wałcza w ciągu drogi S10, której wartość to 430,5 mln zł - wyjaśnił Grzeszczuk. Na początku 2016 r. zostanie podpisana umowa na budowę obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu S6, tu roboty budowlane powinny ruszyć wczesną wiosną - dodał. Najniższa oferta w trwającym przetargu na obwodnicę obu miast opiewa na 645,6 mln zł.

d3awaii

Jesienią ub.r. zawarto umowy na zaprojektowanie i budowę sześciu odcinków S6 od Goleniowa do Koszalina. W tym roku będą trwały prace projektowe dla nich, budowy zaś powinny ruszyć w 2017 r. - zwrócił uwagę Grzeszczuk.

W 2016 r. GDDKiA planuje też podpisanie umów na projekt i budowę: S6 od Koszalina do Słupska, S3 od Brzozowa do Rzęśnicy, drugiej jezdni obwodnicy Kobylanki oraz obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK nr 13, a także przebudowę A6 i węzła Kijewo.

d3awaii
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3awaii
d3awaii