Szczegóły nt. opodatkowania wyrobów węglowych oraz zwolnień z akcyzy na RM w IX‑X
08.06. Warszawa (PAP) - Wiceminister finansów Jacek Kapica poinformował, że termin rozpatrzenia przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym,...
08.06. Warszawa (PAP) - Wiceminister finansów Jacek Kapica poinformował, że termin rozpatrzenia przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, regulującej kwestie systemowe opodatkowania wyrobów węglowych oraz zwolnień od akcyzy w tym zakresie został przesynięty na wrzesień - październik 2011 r. w związku z koniecznością prowadzenia dalszych czynności analitycznych i konsultacyjnych z branżą i Ministerstwem Gospodarki.
"(...) termin rozpatrzenia przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, regulującej kwestie systemowe opodatkowania wyrobów węglowych oraz zwolnień od akcyzy w tym zakresie jest przesunięty na wrzesień - październik 2011 r. w związku z koniecznością prowadzenia dalszych czynności analitycznych i konsultacyjnych z branżą i Ministerstwem Gospodarki" - napisano w odpowiedzi na interpelację posła Łukasza Zbonikowskiego.
"W kwestii zasad opodatkowania węgla i koksu można obecnie wskazać jedynie ogólną zasadę, polegającą na opodatkowaniu tych wyrobów na ostatnim etapie obrotu. (...) przewiduje się, iż węgiel i koks zużywane przez gospodarstwa domowe będą zwolnione od akcyzy, a kopalnie nie będą obowiązane do prowadzenia składów podatkowych z tytułu wydobycia węgla" - napisano.
Pod koniec marca 2011 wiceminister Kapica poinformował PAP, że akcyza wyniesie ok. 8 proc. ceny tony węgla, czyli - zależności od kaloryczności węgla - ok. 36 zł za tonę.
"Szacując skutki, jakie może przynieść dla gospodarki wygaśnięcie z dniem 1 stycznia 2012 i. zwolnienie od akcyzy dla węgla i koksu, należy uwzględnić fakt, iż będą one zależeć w dużej mierze od zakresu ulg podatkowych wprowadzonych po tym terminie. Z tego względu Ministerstwo Finansów będzie dążyć w tym zakresie do ograniczenia ewentualnych negatywnych skutków wygaśnięcia zwolnienia dla podmiotów zużywających węgiel i koks do celów opałowych. Jednakże należy zaznaczyć, iż decyzje co do zakresu powyższych zwolnień nie zostały jeszcze podjęte z uwagi na fakt, iż nadal trwają, prace zmierzające do oceny finansowych i ekonomicznych efektów ich w prowadzenia" - napisano.
Zgodnie z unijnymi zasadami, akcyzą ma być obłożony węgiel stosowany do celów opałowych. Nie dotyczy to węgla zużywanego do produkcji prądu. Ale np. obłożenie akcyzą węgla dla elektrociepłowni, które produkują zarówno prąd jak i ciepło, jest już kwestią decyzji władz; podobnie z węglem do koksowania. Możliwe, ale nie obligatoryjne, jest także zwolnienie z akcyzy węgla np. dla gospodarstw domowych albo energochłonnych przemysłów. (PAP)
mak/ ana/