Szczepienie przeciw gruźlicy nie dla wszystkich. Brakuje szczepionek
Ze względu na brak preparatu, tylko w nielicznych punktach będzie można zaszczepić noworodka przeciwko gruźlicy. Wszystko przez problemy jedynego producenta, który nie wypuścił na rynek nowej partii szczepionek.
Jak pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", firma Biomed-Lublin nadal nie wyprodukowała preparatu przeciwko gruźlicy. I nieprędko to zrobi.
Co prawda producent zapewnia, że znalazł już problem z wadliwą partią szczepionek, ale usunięcie go i weryfikacja może troche potrwać. Najwcześniej uda się to w III kwartale. Do tego czasu szpitale muszą poradzić sobie z tymi zapasami, które mają.
A te nie sa zbyt duże. Sanepid już na początku roku apelował, by każdą ampułkę wykorzystywać na kilka razy. Znajduje się w niej porcja, którą można obdzielić kilkoro dzieci.
Obejrzyj: Ulga podatkowa dla młodych. Premier wyjaśnia: "Nie chcemy sytuacji patologicznych"
Właśnie dlatego zalecenie było takie, by szczepienia przeprowadzać jednocześnie dla kilku noworodków. - W normalnych warunkach szczepionka jest wykorzystywana w około 30-40 proc. Teraz zwiększyliśmy to do 100 proc. - mówi "DGP" Izabela Kucharska, zastępca głównego inspektora sanitarnego.
Ale to wciąż za mało. Prawdopodobnie skończy się na tym, że zaszczepić dziecko będzie można tylko w pojedynczych placówkach w całym województwie. Właśnie po to, by zaoszczędzić szczepionki.
- Jeszcze nie odsyłaliśmy dzieci bez szczepienia, ale szpitale zgłaszają problemy z dostępnością preparatów. Szczepionki są reglamentowane - mówi z kolei Tomasz Augustyniak, szef pomorskiego Sanepidu.
A problem gruźlicy w Polsce wciąż jest spory. Nasz kraj jest jednym z trzech (oprócz Rumunii i Wielkiej Brytanii), w których liczba zachorowań jest największa.
Jednak liczba chorych jest z roku na rok mniejsza. Jeszcze 60 lat temu rocznie chorowało ponad 80 tys. Polaków. Dziś jest to około 5 tys.
W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców gruźlica dopada 15 osób. Najwięcej - około 20 - w województwach lubelskim, mazowieckim i śląskim. Najmniej natomiast na Warmii i Mazurach, w Wielkopolsce oraz na Pomorzu Zachodnim (około 10).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl