Trwa ładowanie...
grypa
19-09-2011 06:12

Szczepionkę na grypę dolicza się do przychodów

Zaczyna się sezon przeziębień, a w firmach ruszają akcje szczepień. Czy pracownik, któremu pracodawca funduje ochronę przeciwko grypie, uzyskuje przychód? Z reguły tak.

Szczepionkę na grypę dolicza się do przychodówŹródło: WP.PL, fot: Jan Kaliński
d2k2g3w
d2k2g3w

Przypomnijmy – oprócz pensji przychodem pracownika są wszystkie inne świadczenia od firmy. Pracodawca powinien doliczyć wartość bonusów do jego wynagrodzenia i opodatkować. Nie trzeba tego robić w wypadku obowiązkowych świadczeń zdrowotnych, czyli takich, do których zobowiązują kodeks pracy oraz inne przepisy. Jak jednak podkreśliło Ministerstwo Finansów, nie znajdziemy w nich szczepienia na grypę (pismo nr DD3/0602/75/ KDJ/09/BMI9-15711).

Działanie profilaktyczne

Zdaniem resortu na firmie nie ciąży obowiązek sfinansowania pracownikom szczepień przeciwko grypie. Ich opłacenie należy zatem traktować jako dobrowolną dbałość o zdrowie zatrudnionych.

– Ustawa o PIT zwalnia jednak z podatku świadczenia przysługujące na podstawie przepisów o BHP. Tymczasem kodeks pracy mówi, że zatrudniając pracowników z narażeniem na działanie szkodliwych czynników biologicznych, pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące to narażenie, a jeżeli jest to niemożliwe, ograniczające je – wyjaśnia Krzysztof Budasz, doradca podatkowy w Kancelarii Doradców i Audytorów. – Rozporządzenie ministra zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. (DzU nr 81, poz. 716 ze zm.) do takich szkodliwych czynników biologicznych zalicza m.in. wirusy grypy. Zawiera też wykaz prac, w których pracownik jest na te czynniki narażony. Są tam m.in. zakłady produkujące żywność, jednostki ochrony zdrowia, laboratoria. Rozporządzenie mówi też o pracy, w czasie której dochodzi do kontaktu ze zwierzętami lub produktami pochodzenia zwierzęcego, a także pracy w innych okolicznościach, podczas której jest potwierdzone narażenie na działanie czynników biologicznych.

Co na to organy skarbowe? Jeśli są spełnione warunki z rozporządzenia, zgadzają się na zwolnienie.

d2k2g3w

Czasami fiskus się zgadza

Tak było np. w dwóch interpretacjach Izby Skarbowej w Poznaniu. W pierwszej (nr ILPB1/415-176/10-2/AMN) dopuściła zwolnienie z PIT pracowników szpitala, także tych zatrudnionych w pionie administracyjnym, gospodarczym i technicznym. W drugiej (nr ILPB1/415-175/10-2/AMN) zgodziła się, że nieopodatkowane są szczepionki dla strażaków, którzy oprócz gaszenia pożarów zwalczają zagrożenia chemiczne, biologiczne, zajmują się ratownictwem drogowym i medycznym.

– W takich sytuacjach warto mieć zalecenie od lekarza medycyny pracy potwierdzające, że z powodu dużego ryzyka zakażenia powinno się wprowadzić<!s>w firmie szczepienia – podpowiada Krzysztof Budasz. – Trudno będzie natomiast o zwolnienie dla osób pracujących w innych niż wymienione w rozporządzeniu zawodach.

Przemysław Wojtasik

d2k2g3w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k2g3w