Trwa ładowanie...
d441von
08-10-2014 11:50

Szczurek: budżet na 2015 r. pozwoli wyjść z procedury nadmiernego deficytu (krótka9)

Budżet na 2015 rok pozwoli Polsce wyjść z procedury nadmiernego deficytu, to budżet racjonalny, oszczędny, ale niepozbawiony wrażliwości - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek, który w środę w Sejmie przedstawił projekt budżetu na 2015 rok.

d441von
d441von

"Budżet na rok 2015, to projekt, który pozwoli Polsce wyjść z procedury nadmiernego deficytu, ten ważny cel osiągniemy nie ograniczając potencjału naszej gospodarki, zachowując stabilne finanse publiczne i jednocześnie wspierając tych, którzy tej pomocy potrzebują. Ten budżet jest racjonalny, oszczędny, ale niepozbawiony wrażliwości" - powiedział Szczurek.

Minister zapowiedział, że Polska nie będzie oszczędzać na obronności. "W 2015 roku przeznaczymy na ten cel prawie 2,3 proc. PKB, a od 2016 roku wydatki na obronność będą zwiększane do 2 proc. PKB" - podkreślił. Szczurek poinformował również, że w nadchodzącym roku budżety służb specjalnych zostaną zwiększone o 17,3 proc.

"W budżecie państwa na 2015 rok zostały przewidziane środki na wyższą waloryzację (rent i emerytur)
, która obejmie tych emerytów i rencistów, których świadczenie jest niższe od 3300 złotych. Co ważne, przy tym sposobie waloryzacji nie straci żaden emeryt" - powiedział Szczurek.

Jak dodał, w projekcie budżetu został też przewidziany trzeci kolejny etap podwyżek dla pracowników szkolnictwa wyższego. "Zwiększyliśmy środki na projekty badawcze, dotacje statutowe dla jednostek naukowych. Łącznie wydatki na naukę w przyszłym roku zaplanowaliśmy na prawie 8 miliardów złotych, to jest 700 milionów więcej, niż w tym roku i dwa razy więcej, niż w 2007 roku" - zaznaczył minister.

d441von

"Dobiega końca realizacja Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2011-2015, w którym wydatki na realizację inwestycji drogowych określono na prawie 83 miliardy złotych. Przed nami nowy, jeszcze ambitniejszy program budowy dróg, który pozwoli zagospodarować produktywnie środki z perspektywy unijnej na lata 2014-2020. Efektem tych działań będzie spójna sieć szybkiego ruchu o ważnym znaczeniu gospodarczym i społecznym" - przekonywał Szczurek.

Jak dodał, w przyszłym roku z Krajowego Funduszu Drogowego na budowę dróg krajowych zostanie przeznaczone prawie 14 miliardów złotych, czyli 6 miliardów więcej, niż w tym roku.

"Nakłady na projekty kolejowe w roku bieżącym, to około 6 miliardów złotych, w przyszłym roku około 11 miliardów złotych. Te środki będą pochodziły zarówno z budżetu UE, jak i z budżetu państwa, Funduszu Kolejowego oraz z kredytów Europejskiego Banku Inwestycyjnego" - powiedział Szczurek.

d441von
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d441von