Trwa ładowanie...
d3d02n9

Szczurek: Mamy 60 mld zł buforu w przypadku zawirowań na rynku walutowym

Sopot, 22.06.2015 (ISBnews) - Ministerstwo Finansów ma 60 mld zł środków, których mogłoby użyć w celu stabilizowania sytuacji na rynku walutowym, gdyby zaszła taka konieczność, wynika z wypowiedzi ministra finansów Mateusza Szczurka.

Share
d3d02n9

"Mamy 60 mld zł buforu, gdyby miało dojść do utrudnienia w finansowaniu długu, z tego 46 mld zł jest w walutach obcych, co oznacza, że w przypadku presji np. na osłabienie czy spekulacyjnych ruchów kursowych zarówno Ministerstwo Finansów, jak i Narodowy Bank Polski jak zwykle może stabilizować sytuację na rynku" - powiedział Szczurek dziennikarzom w kuluarach Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, pytany o przebieg spotkania u premier Ewy Kopacz na temat sytuacji w Grecji.

Podkreślił, że cała gospodarka, zarówno ze względu na zmianę struktury wzrostu, jak i fakt, że jest mniej zależna od napływu kapitału z zagranicy jest bardziej stabilna i odporna na zawirowania na rynkach zagranicznych. Kredyty są w 100% finansowane przez depozyty, a nie ze źródeł zagranicznych, dodał.

Spotkanie u premier Ewy Kopacz odbyło się z udziałem ministrów obrony i finansów, wiceministra spraw zagranicznych oraz prezesa NBP i poświęcone było konsekwencjom ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro.

"Chcę państwa zapewnić, że polska gospodarka, polski wzrost gospodarczy jest stabilny" - powiedziała premier Ewa Kopacz w oświadczeniu dla prasy. Dodała, że "sektor bankowy i sektor finansów publicznych są bezpieczne".

Resort finansów informował niedawno, że stan środków walutowych w dyspozycji Ministerstwa Finansów na koniec maja br. wyniósł łącznie 11 591,8 mln euro (47 875,2 mln zł).

(ISBnews)

d3d02n9

Podziel się opinią

Share
d3d02n9
d3d02n9