Trwa ładowanie...
28-06-2012 09:52

Szczyt UE trwale nie poprawi nastrojów

W czwartek rozpoczyna się dwudniowy szczyt przywódców Unii Europejskiej. Stał się on zarówno źródłem rynkowych nadziei, jak i równie dużych obaw. Szczyt powinien być krokiem w kierunku głębszej integracji fiskalnej.

Szczyt UE trwale nie poprawi nastrojówŹródło: Marcin Kiepas, XTB
d2x3zuw
d2x3zuw

Nie przyniesie on jednak wielu rozwiązań krótkoterminowych, które pozwoliłby zażegnać kryzys w strefie euro i poprawiłyby nastroje na rynkach finansowych. Różnica zdań wśród czołowych europejskich polityków odnośnie metod wychodzenia z kryzysu jest wciąż zbyt duża, żeby szczyt mógł okazać się przełomem. Trudno bowiem będzie za taki przełom uznać prawdopodobne przeznaczenie 130 mld EUR na pobudzenie wzrostu gospodarczego, co już wcześniej zapowiedzieli europejscy politycy. Z punktu widzenia rynków to wciąż będzie kropla w morzu potrzeb.

Fitch ostrzega Europę

Po czerwcowym szczycie Unii Europejskiej wiele nie obiecuje sobie też agencja Fitch. Jednocześnie ostrzega ona, że kryzys w strefie euro i obniżki ratingów państw tego regionu będą kontynuowane aż do momentu, gdy europejscy politycy nie opracują wiarygodnej mapy drogowej dla większej integracji. W opinii Fitch wciąż narastający kryzys w strefie euro wpłynie na obniżenie tempa wzrostu gospodarczego. Dlatego agencja prognozuje, że wzrost na świecie w tym roku spowolni do 2,2% z 2,7%.

Bez lepszych danych nie będzie wzrostów

Czerwcowe odreagowanie na rynkach finansowych, co już wielokrotnie podkreślaliśmy, jest przede wszystkim efektem nadziei żywionych przez inwestorów. Nie ma ono wsparcia, ani ze strony danych makroekonomicznych, ani spadających premii za ryzyko. W sytuacji, gdy największe banki centralne nie decydują się na spektakularne działania wspierające wzrost gospodarczy, a europejscy politycy wciąż nie mogą porozumieć się odnośnie sposobu wyjścia strefy euro z kryzysu, najbliższe tygodnie mogą stać pod znakiem pogorszenia nastrojów. Gdy rynki zapomną już o szczycie UE, a oczekiwaną lipcową obniżkę stóp procentowych przez ECB uznają za zbyt mały krok, na horyzoncie zostaną tylko słabe dane makroekonomiczne. Ich poprawy najwcześniej należy oczekiwać na jesieni, do czego przyczynią się m.in. spadające od pewnego czasu ceny surowców. I dopiero wówczas można spodziewać się trwałej popr awy koniunktury na rynkach globalnych.

W kalendarium

Rozpoczynający się szczyt Unii Europejskiej sprawia, że w czwartek na drugi plan zejdą publikacje raportów makroekonomicznych. Nie należy jednak o nich zapominać. Przed południem zostaną m.in. opublikowane kwartalne dane z Wielkiej Brytanii o PKB (odczyt finalny; prognoza: -0,3% K/K) i saldzie rachunku bieżącego (prognoza: -9 mld GBP) oraz czerwcowe dane o stopie bezrobocia w Niemczech (prognoza: 6,7%) i koniunkturze gospodarczej w strefie euro. Po południu zostanie opublikowany finalny odczyt danych o amerykańskim PKB za okres I kwartału br. (1,9%) oraz tygodniowy raport nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (prognoza: 358 tys.).

d2x3zuw

Na wykresach:

OIL, D1 – ten tydzień upływa pod znakiem wzrostowej korekty na rynku ropy. Potencjalnym celem jest minimum z 4 czerwca, czyli 95,61 USD. W średnim i długim terminie ropa jednak wciąż ma bardzo duży potencjał spadkowy. Przełamana w tym roku 3-letnia linia trendu wzrostowego i utworzona potężna formacja podwójnego szczytu sprawia, że spadek w okolice 70 USD jest realny. Dopiero powrót powyżej 100 USD zanegowałby ten scenariusz. USDPLN, D1 – notowania dolara w relacji do złotego pozostają w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 3,38-3,42 zł. Wybicie z niej wskaże kierunek zmian w kolejnych dniach. Na gruncie analizy technicznej, po silnym wzroście USD/PLN w poprzedni czwartek i wybiciu górą z formacji klina zniżkującego, ruch USD/PLN do góry jest bardziej prawdopodobny niż do dołu.

EURUSD, D1 – strefa wsparcia 1,2435-1,2442, jaką na wykresie dziennym tworzą minima kilku świec z czerwca, zadziałało. Kurs tej pary, po trzech dniach zniżki, dziś rano odbija. Jakkolwiek nie można wykluczać powrotu w okolice 1,2550, to sytuacja techniczna w dalszym ciągu wskazuje na przewagę podaży. Dlatego perspektywa testu w najbliższych tygodniach czerwcowego minimum (1,2288) pozostaje aktualna.

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

_ Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy. _

d2x3zuw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x3zuw