Szef EBC: Paryż i Berlin współwinne kryzysu

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet obarczył Niemcy i Francję współodpowiedzialnością za kryzys zadłużenia w strefie euro. Jak powiedział gazecie "Welt am Sonntag", państwa te same naruszyły Pakt Stabilności i Wzrostu w 2004 r.

Szef EBC: Paryż i Berlin współwinne kryzysu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

- Chciałbym, aby niemiecka opinia publiczna z takim samym oburzeniem protestowała przeciwko złamaniu zasad europejskiego paktu stabilności w 2004 r., z jakim zareagowała na naszą decyzję o kupnie obligacji (zadłużonych państw strefy euro) - powiedział Trichet.

Sześć lat temu UE z inicjatywy Paryża i Berlina złagodziła zasady stosowania sankcji wobec krajów przekraczających wyznaczony 3-procentowy pułap deficytu, jeśli okoliczności pozwalają im usprawiedliwić nadmierne wydatki.

- Rządy (w Paryżu i Berlinie) były skrajnie niewiarygodne przez miesiące i lata - dodał, odnosząc się w ten sposób do krytyki ze strony niemieckich mediów, które uznały majową decyzję EBC o wykupywaniu obligacji zagrożonych kryzysem zadłużenia państw strefy euro za naruszenie niezależności EBC i "amerykanizację polityki pieniężnej" w Europie.

- Sytuacja była dramatyczna. Europa znajdowała się w tym momencie w epicentrum kryzysu - tłumaczył Trichet.

Skrytykował również postępowanie banków po kryzysie finansowym. - (Banków) by dziś nie było, gdybyśmy ich nie uratowali - powiedział. Jego zdaniem, jest całkowicie niezrozumiałe, że bankierzy nadal uważają, iż mogą zachowywać się tak, jak przed bankructwem amerykańskiego banku Lehman Brothers jesienią w 2008 r.

W ocenie Tricheta, nadmierne wynagrodzenia, premie oraz maksymalne zyski, nie mające nic wspólnego z realna gospodarką, są "nie do pogodzenia z naszymi demokratycznymi podstawowymi wartościami".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)