Trwa ładowanie...

Szef MPiPS: będzie wniosek do MF o odblokowanie środków z Funduszu Pracy

Resort pracy złoży w tym tygodniu wniosek do ministra finansów o odblokowanie środków w ramach Fundusz Pracy - poinformował w środę minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział, że spotka się w tej sprawie z ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

Szef MPiPS: będzie wniosek do MF o odblokowanie środków z Funduszu PracyŹródło: Jupiterimages
d3r1z3i
d3r1z3i

W ubiegłym tygodniu szef resortu pracy mówił, że chodzi o odblokowanie ok. 0,5 mld zł.

- Lepiej zapobiegać niż leczyć. Lepiej środki z Funduszu Pracy przeznaczyć na aktywne formy walki z bezrobociem niż na wypłatę zasiłków - powiedział w środę dziennikarzom Kosiniak-Kamysz.

Jego zdaniem kolejnymi argumentami za zwiększeniem środków w ramach Funduszu jest wzrost w ostatnim roku o 5 pkt. proc. efektywności urzędów pracy oraz zmiany przeprowadzane w funkcjonowaniu państwowych służb zatrudnienia.

Jak powiedział Kosiniak-Kamysz, wyczerpuje się pula pieniędzy przeznaczana na specjalne programy wspierające osoby młode, powyżej 50 r. życia oraz kobiety powracające do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka.

d3r1z3i

Dodał, że jesienią urzędy pracy potrzebują więcej środków, ponieważ we wrześniu i październiku absolwenci rejestrują się jako osoby poszukujące pracy; chodzi m.in. o dotacje na staże, działalność gospodarczą i podnoszenie kwalifikacji.

- Trzeba dać większą szansę na aktywność zawodową w czasach spowolnienia gospodarczego. Te środki są jeszcze bardziej potrzebne - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Minister pracy zaznaczył, że MPiPS uruchomiło m.in. program kredytów prowadzony z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na otwarcie własnej firmy dla absolwentów i studentów. - Mamy też pieniądze unijne, które z minister (rozwoju regionalnego) Bieńkowską przesuwaliśmy już na walkę z bezrobociem wśród osób młodych. To też duże kwoty - ok. 0,5 mld zł., one już pracują w regionach. Według naszych ocen jest potrzeba dodatkowych środków z Funduszu Pracy do bezpośredniej interwencji - dodał minister pracy.

- Wcześniejsza interwencja - wysłanie kogoś na staż, dofinansowanie działalności gospodarczej nie dość, że zwielokrotnia szanse na zdobycie trwałego zatrudnienia, to nie wiąże się z dodatkowymi kosztami społecznymi - dodał.

W 2013 roku Fundusz Pracy dysponuje środkami w wysokości 4,6 mld zł, w 2012 było to 3,9 mld zł.

Fundusz Pracy jest państwowym funduszem celowym. Pieniądze z tego funduszu przeznaczone są przede wszystkim na łagodzenie skutków bezrobocia, aktywizację zawodową i promocję zatrudniania.

d3r1z3i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r1z3i