Trwa ładowanie...
d5bek4j
19-05-2015 11:30

Szef MSP: rekomendacje ws. podatku od kopalin w ciągu kwartału

Rekomendacje przedstawicieli MSP i MF dotyczące ewentualnych zmian w podatku od kopalin powinny być gotowe w ciągu najbliższego kwartału - zapowiedział we wtorek minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

d5bek4j
d5bek4j

Pytany przez PAP, czy w związku z rekomendacją Komisji Europejskiej o zamknięciu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski, jest przestrzeń na obniżkę podatku od kopalin, szef MSP odparł: "Trwają prace analityczne przedstawicieli ministra skarbu i ministra finansów w tym zakresie".

Podatek od wydobycia miedzi i srebra jest pobierany w Polsce od kwietnia 2012 r. i stanowi dochód budżetu państwa.

"Konkurenci czy inni producenci miedzi są zainteresowani realizacją inwestycji w ten przemysł, co pokazuje, że to (podatek - PAP) nie jest barierą wejścia w ten segment produkcji. Natomiast myślę, że w ciągu najbliższego kwartału te analizy zmaterializują się rekomendacjami" - powiedział Karpiński. Dodał, że decyzja KE ws. zniesienia procedury nadmiernego deficytu wobec Polski pokazuje, że "siła naszej gospodarki jest doceniona chyba bardziej zagranicą, niż w kraju".

Pod koniec kwietnia wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik informował, że zmiany w naliczaniu podatku od niektórych kopalin mogłyby wejść w życie od 2016 r.

d5bek4j

Komisja Europejska zarekomendowała w środę zamknięcie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski.

Nasz kraj był objęty procedurą nadmiernego deficytu od 2009 r., co oznaczało, że musieliśmy się stosować do zaleceń Rady UE, czyli grona unijnych ministrów finansów. Zdjęcie procedury otwiera drogę do obniżenia przez rząd stawek VAT i wzrostu płac w budżetówce, a także przeznaczanie wyższych kwot np. na badania i rozwój.

Unijny traktat stanowi, że państwa członkowskie powinny unikać nadmiernych deficytów budżetowych. Procedura nadmiernego deficytu to narzędzie dyscyplinujące rządy, które nie prowadzą odpowiedniej polityki fiskalnej. Unia, na wniosek Komisji, może nałożyć procedurę, jeśli w danym kraju deficyt przekroczył 3 proc. PKB lub dług jest wyższy niż 60 proc. PKB.

d5bek4j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5bek4j