Trwa ładowanie...
d3bsg7e
d3bsg7e
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szef OECD: Polska musi budować gospodarkę opartą o wiedzę

Polska musi doganiać państwa rozwinięte budując gospodarkę opartą o wiedzę i nowe technologie - mówi w rozmowie z PAP sekretarz generalny OECD Angel Gurria.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3bsg7e

Udostępniamy nagranie wideo:

http://serwiswideo.pap.pl/wideo/Gurria-Polska-musi-doganiac-kraje-rozwiniete-gospodarka-oparta-o-technologie.mp4

"Polska jest jednym z tych krajów, które starają się dogonić gospodarki rozwinięte. Problemem jest to, że okres 25 lat to jedno pokolenie. To krótki okres, ale także transformacja to nie proces, który dokona się w ciągu jednego dnia. Transformacja wymaga większej liczby inwestycji, technologii, które przyciągną zagraniczne inwestycje do Polski, biorąc pod uwagę, że społeczeństwo jest dobrze wyedukowane, że jest tu dużo młodych ludzi, a infrastruktura jest rozwinięta" - powiedział.

d3bsg7e

Dodał, że Polska zaczyna lepiej wykorzystywać te atuty. "Myślę więc, że zbliżenie się do średniej rozwoju gospodarek OECD, podobnie jak to się dzieje w przypadku Słowacji, idzie w dobrym kierunku. Jeśli Polska będzie postępować w tym kierunku, osiągnie cel. Zachęcam Polskę, żeby kontynuowała te dążenia, ale także, żeby to była transformacja modelu produktywności, tak jak to się dzieje na Słowacji, w pewnym zakresie mniej w Czechach i na Węgrzech, w stronę gospodarki opartej na wiedzy" - podkreślił. Jak dodał, kluczem do sukcesu dla krajów Grupy Wyszehradzkiej jest ciągłe podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Według czerwcowych prognoz OECD, wzrost gospodarczy w Polsce przyspieszy z 3,5 proc. w tym roku do 3,7 proc. w przyszłym. W listopadzie OECD prognozowała przyspieszenie z 3,0 proc. w 2015 r. do 3,5 proc. w 2016 r.

Zdaniem ekonomistów OECD wzrost gospodarczy w Polsce będzie wspierany przez konsumpcję. "Sytuacja na rynku pracy będzie się dalej polepszać, a eksport skorzysta na poprawie w handlu międzynarodowym i szybszym wzroście w strefie euro" - napisano w raporcie organizacji. OECD prognozuje, że deficyt sektora finansów publicznych spadnie z 2,7 proc. PKB w tym roku do 2,4 proc. w przyszłym.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organization for Economic Co-operation and Development, OECD) to organizacja międzynarodowa o profilu ekonomicznym skupiająca 34 wysoko rozwinięte i demokratyczne państwa. Ma siedzibę w Paryżu.

Łukasz Osiński, Tomasz Grodecki

d3bsg7e

Podziel się opinią

Share
d3bsg7e
d3bsg7e