Trwa ładowanie...

Szef parabankowej spółki podejrzany o oszustwo

Zarzut prowadzenia działalności bankowej bez zezwoleń i oszustw na łączną kwotę 560 tys. zł przedstawiła prokuratura prezesowi katowickiej spółki Nova New Robertowi Ch. Według ustaleń śledztwa ofiarami firmy padło 50 osób.

Szef parabankowej spółki podejrzany o oszustwoŹródło: WP.PL, fot: Przemysław Jach
d1w9tq5
d1w9tq5

Informację o przedstawieniu prezesowi spółki zarzutu przekazała w piątek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek. Według prokuratury spółka Nova New prowadziła nielegalną działalność bankową od grudnia 2011 r. do września 2012 r. m.in. w Katowicach i Warszawie. Śledztwo w tej sprawie wszczęto po zawiadomieniu katowickiego urzędu skarbowego, który przeprowadzał w spółce kontrolę.

Robert Ch. przyjmował od klientów pieniądze - od 1,5 tys. zł do 73 tys. zł - które spółka miała inwestować w pożyczki krótkoterminowe. Obiecywał, że podczas obowiązywania umowy wypłacany będzie inwestorom zysk, a po jej wygaśnięciu będzie zwracany również kapitał.

- Przykładowo przy zainwestowaniu na 8 miesięcy kwoty 10 tys. zł inwestor miał otrzymywać zysk w 36 ratach po 316 złotych każda. Jedynie na początku spółka wywiązywała się z zawartych umów. Następnie zaprzestała dokonywania wypłat i nie zwracała inwestorom kapitału - powiedziała prok. Zawada-Dybek.

Zaznaczyła, że Robert Ch. nie miał zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności bankowej.

d1w9tq5

Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień. W przeszłości ten sam mężczyzna był już karany za oszustwo i przywłaszczenie mienia. Był już skazany za prowadzenie działalności parabankowej, za co teraz odbywa karę więzienia. Za ostatnio postawiony mu zarzut grozi 10 lat pozbawienia wolności.

To kolejna taka sprawa, którą zajmują się katowiccy prokuratorzy. Np. we wrześniu oskarżyli oni o prowadzenie działalności bankowej bez zezwoleń i oszustwo na łączną kwotę 167 tys. zł szefa innej katowickiej spółki - Grand Capital. Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Katowicach.

W całym ubiegłym roku w okręgu katowickim zarejestrowano 11 postępowań dotyczących prowadzenia działalności bankowej bez zezwolenia. Część tych spraw zakończyła się aktami oskarżenia, część prokuratura umorzyła, nie dopatrując się przestępstwa.

Od października 2012 r. przed katowickim sądem okręgowym toczy się proces fałszywego maklera, któremu klienci, licząc na olbrzymie zyski, wpłacali pieniądze, czasem setki tysięcy złotych. Tomasz P. miał je inwestować na międzynarodowym rynku walutowym Forex. Lista pokrzywdzonych liczy ponad 100 nazwisk.

d1w9tq5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w9tq5