Trwa ładowanie...

Szefowie: matki pracują gorzej

Naukowcy wykazali też, że kobiety dłużej czekają na awans niż mężczyźni

Szefowie: matki pracują gorzej
d3vqp94
d3vqp94

Matki pracują tygodniowo o 24 proc. mniej niż przeciętny mężczyzna, wynika z badań. Naukowcy wykazali też, że kobiety dłużej czekają na awans niż mężczyźni. I to nawet wtedy, gdy ich wykształcenie jest identyczne do tego, jakim legitymuje się mężczyzna.

Kobiety po ukończonych studiach MBA odnoszą na rynku pracy mniejszy sukces finansowy niż mężczyźni, którzy ukończyli te same studia, wynika z badań przeprowadzonych przez Marianne Bertrand, profesora ekonomii z University of Chicago Booth School of Business, oraz dwóch innych wykładowców z Uniwersytetu w Harwardzie.

Naukowcy wzięli pod lupę dynamikę rozwoju kariery absolwentów MBA z jednej z najlepszych amerykańskich szkół biznesowych, University of Chicago Graduate School of Business, w latach 1990-2006.

Naukowcy wskazują na trzy potencjalne przyczyny powiększającej się rozbieżności w zarobkach ze względu na płeć. Pierwsza to różnice w doświadczeniu przed ukończeniem studiów MBA. Druga to różnice w przerwach w karierze. I po trzecie, różnice w wymiarze godzin pracy.

Na początku kariery absolwenci i absolwentki MBA mają prawie identyczne zarobki. Jednak ten stan rzeczy szybko się zmienia. Pięć lat po ukończeniu MBA, mężczyźni zaczynają zarabiać o 30 punktów (log points) więcej i prawie o 60 punktów (log points) w okresie od 10 do 16 lat od ukończeniu MBA. Ilość niepracujących zawodowo absolwentek MBA znacznie zwiększa się w przeciągu 10 lat od ukończenia MBA. W 9 lat po rozdaniu dyplomu MBA, 13 % absolwentek MBA nie jest aktywnych zawodowo w porównaniu do 1 % mężczyzn.

d3vqp94

Naukowcy podają, że w porównaniu z mężczyznami kobiety wybierają o połowę mniej zajęć z dziedziny finansów. Mają też nieco gorsze oceny końcowe. Średnia ocena z MBA Pań wynosi 3,25, podczas gdy średnia Panów kształtuje się na poziomie 3,38.

Okazuje się też, że kobiety mają więcej przerw w karierze i pracują krócej. Po około 10 latach od ukończenia MBA, rzeczywiste doświadczenie zawodowe kobiet jest o 6 miesięcy krótsze. Kobiety pracują 52 godziny tygodniowo, a mężczyźni 58 godzin.

Naukowcy dowodzą, że posiadanie dzieci wpływa zasadniczo na zmniejszanie się doświadczenia zawodowego, zwiększanie się przerw w karierze i krótsze godziny pracy absolwentek MBA. Przez pierwsze 15 lat po ukończeniu studiów MBA, staż pracy kobiet mających dzieci jest mniejszy o 8 miesięcy w porównaniu ze stażem przeciętnego absolwenta MBA, podczas gdy u kobiet nie mających dzieci różnica ta wynosi jedynie 1,5 miesiąca.

Kobiety posiadające dzieci wybierają pracę "przyjazną rodzinie" i unikają długich godzin w biurze i tym samym lepszych możliwości awansu. Wiele młodych mam absolwentek MBA, w szczególności tych mających dobrze sytuowanych mężów, decyduje się na zwolnienie tempa pracy w ciągu kilku lat po urodzeniu pierwszego dziecka. Matki pracują zwykle tygodniowo o 24 % mniej niż przeciętny mężczyzna; kobiety bezdzietne pracują jedynie o 3,3 procenta mniej niż mężczyźni.

d3vqp94
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vqp94