Trwa ładowanie...
złoty
24-03-2010 09:39

Szkic walutowy

Po dwóch dniach gdy inwestorzy byli skupieni praktycznie tylko i wyłącznie na sytuacji w Grecji, a euro traciło w stosunku do dolara (kurs EURUSD osiągnął najniższy poziom od 10 miesięcy – 1.3422).

Szkic walutowyŹródło: AFS
d47ri0x
d47ri0x

Dziś w kalendarzu makroekonomicznym znajduje się wiele publikacji danych, które jednak w naszej ocenie nie wspomogą znacznie notowań wspólnej waluty. Publikacje rozpoczną się już na kilka minut przed 9:00, od wstępnych danych o kształtowaniu się indeksów aktywności gospodarczej PMI we Francji, w sektorze usług (prognozowany jest wzrost 54.6 do 54.8 pkt.) oraz w sektorze przemysłowym (przewidywany jest niewielki spadek, z 54.9 do 54.6 pkt.). Trzydzieści i sześćdziesiąt minut później poznamy informacje o kształtowaniu się indeksów w Niemczech (prognozy dla sektora usług i przemysłu to, odpowiednio, 52.1 pkt. oraz 56.8 pkt.) oraz w Strefie Euro (gdzie prognozowany jest wzrost indeksu sektora usług do 52 pkt., oraz spadek indeksu sektora przemysłowego do 54 pkt.). O 10:00 instytut Ifo poda odczyt indeksu koniunktury, w przypadku którego przewidywany jest wzrost z 94.8 do 95 pkt.

Najważniejsze dla rynku lokalnego informacje napłyną również o godzinie 10:00 z Głównego Urzędu Statystycznego. GUS opublikuje Biuletyn Statystyczny, który zawierać będzie informacje o kształtowaniu się stopy bezrobocia oraz o dynamice sprzedaży detalicznej. Według prognoz bezrobocie ma wzrosnąć z 12.7% w styczniu do 13.0% w lutym. W naszej ocenie wzrost może być nieco wyższy i sięgnąć 13.1%. Wydaje się, że będzie to najwyższy poziom bezrobocia w tym roku – od kolejnego miesiąca zacznie ono spadać, choć większość spadku trzeba będzie przypisać czynnikom sezonowym. Sprzedaż detaliczna ma wzrosnąć, według mediany prognoz rynkowych, o 3.9% w ujęciu rocznym. Naszym zdaniem wzrost sprzedaży detalicznej będzie znacznie niższy i wyniesie około 1.3% w ujęciu rocznym. Tak słaby odczyt może nieznacznie wpłynąć na notowania złotego w stosunku do euro, pod warunkiem jednak, że europejska waluta nie będzie zbyt gwałtownie tracić w stosunku do dolara.

O 11:00 opublikowane zostaną dane o dynamice nowych zamówień w sektorze przemysłowym w Eurolandzie w styczniu, prognozy przewidują wzrost o 1.9% w ujęciu rocznym. Od 13:30 podawane będą istotne odczyty danych z USA. Najpierw raport o zamówieniach na dobra trwałego użytku: indeks podstawowy ma wzrosnąć o 0.6% w ujęciu miesięcznym, a indeks z wyłączeniem zamówień na środki transportu powinien odnotować wzrost nieco niższy – o 0.5% w ujęciu miesięcznym. O 15:00 nadejdzie drugi najważniejszy raport w dniu dzisiejszym – o sprzedaży domów na rynku pierwotnym w USA. Według prognoz annualizowane tempo sprzedaży ma wzrosnąć z 309 do 320 tys. domów.

Oczywiście dominującym na rynkach tematem jest jutrzejszy szczyt krajów Strefy Euro i sytuacja Grecji. Komisarz Unii Olli Rehn stwierdził, że Unia ma środki na pomoc i jest przygotowana „technicznie”, a brakuje tylko woli politycznej. Rehn nie wykluczył też, że Grecja może udać się po pomoc do MFW, który wszak jest „partnerem UE”.

d47ri0x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ri0x