Trwa ładowanie...
d2kasfk
16-03-2010 09:26

Szkic walutowy

Dzisiejszy dzień, w porównaniu z ubiegłym tygodniem, to prawdziwy maraton publikacji danych makroekonomicznych. O 11:00 Eurostat poda informacje o inflacji HICP za luty. Przewidywany jest wzrost HICP o 0.9% w ujęciu rocznym, a w przypadku indeksu inflacji bazowej – wzrost o 0.8% w ujęciu rocznym.

d2kasfk
d2kasfk

O tej samej porze instytut ZEW opublikuje wartość indeksu perspektyw dla niemieckiej gospodarki. Przewidywany jest spadek indeksu z 45.1 do 43.7 pkt. Spadek ten odzwierciedla m.in. problemy gospodarcze całej Strefy Euro, w szczególności związane z sytuacją Grecji, ale również sygnalizuje, że niemieccy analitycy nie spodziewają się dalszej poprawy sytuacji gospodarczej po tym, jak dane o dynamice PKB za IV kwartał 2009 przyniosły rozczarowanie. O 13:30 nadejdą pierwsze informacje ze Stanów Zjednoczonych: o kształtowaniu się cen importu i eksportu, jednak informacje te nie przykują uwagi inwestorów. Ważniejsze będą wiadomości o liczbie wydanych pozwoleń na budowę domów oraz liczbie rozpoczętych inwestycji budowlanych. Przewidywany jest wzrost tempa rozpoczynania inwestycji budowlanych do 610 tys. rocznie. Odczyt sprzed miesiąca wskazywał na roczne tempo w wysokości 591 tys. jednostek. Jeśli prognozy się ziszczą, będzie to najlepszy odczyt od listopada 2008 roku. Taka publikacja przypuszczalnie mogłaby
poprawić notowania dolara, ponieważ wskazuje na niewielkie ożywienie w sektorze budowlanym. W sektorze budowlanym w Stanach potrzebna jest stabilizacja. Ewentualny wzrost aktywności mógłby być da rynku nieruchomości szkodliwy, ponieważ wciąż bardzo duża jest podaż domów w USA.

Z punktu widzenia polskiego inwestora najważniejszymi wydarzeniami będą dziś: publikacja przez GUS danych o dynamice zatrudnienia oraz przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (godzina 14:00), oraz ogłoszenie wyników posiedzenia FOMC, które będzie mieć miejsce o 19:15. Mediana prognoz rynkowych przewiduje wzrost wynagrodzeń o 2.6% w ujęciu rocznym, podczas gdy naszym zdaniem tempo wzrostu płac może być nieco niższe i wynieść 2.5% w ujęciu rocznym. Spodziewany jest również spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw o 2.1% w ujęciu rocznym (naszym zdaniem spadek ten może być mniejszy i wynieść 1.6% w ujęciu rocznym).
Posiedzenie FOMC zakończy się, jak już wspomniano, o 19:15 polskiego czasu. Przed sześcioma tygodniami najważniejszym wydarzeniem posiedzenia był protest Donalda Kohna przeciwko utrzymaniu w komunikacie słów o utrzymaniu stóp procentowych na wyjątkowo niskim poziomie przez długi czas. Inwestorów najbardziej interesuje obecnie, czy jeszcze ktoś spośród członków FOMC wyrazi odrębne zdanie. Ostatnie wydarzenia wskazują, że komunikat o niskich stopach procentowych zostanie utrzymany. Inwestorzy oczekują też, że Fed zapowie, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, zakończenie programów skupu aktywów z rynku długu. Wszelkie bezpośrednie zapowiedzi zacieśnienia polityki pieniężnej w ustalonym okresie zostaną uznane przez inwestorów za zaskakujące i mogą przynieść umocnienie dolara w stosunku do euro.

Na rynku walutowym w ciągu ostatnich kilkunastu godzin dolar najpierw nieznacznie umocnił się w stosunku do euro, by potem ponownie stracić. U progu nowego dnia euro kosztuje 1.3660 USD. Kurs EURPLN oscyluje wokół poziomu 3.89, zaś USDPLN nieznacznie poniżej 2.85. Euro wciąż znajduje się pod presją, ponieważ niepewna jest – i będzie przez długi czas – sytuacja Grecji. W dniu wczorajszym ministrowie finansów Strefy Euro ustalili szczegóły ewentualnej reakcji pomocowej, jednak nie podali ich do publicznej wiadomości. Zaprzeczyli jedynie, by miały one formę gwarancji greckich pożyczek. Podkreślili równocześnie, że pomoc nie ma zapewnić Grecji uzyskania finansowania po stawkach takich jak inne kraje Strefy Euro, ale ma zapewnić stabilność wspólnego obszaru walutowego.

d2kasfk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kasfk