Szkic walutowy
W dniu wczorajszym sytuacja na rynku walutowym była stabilna – złoty nieznacznie umacniał się w stosunku do euro oraz dolara, jednak nie było to przekonujące umocnienie.
24.11.2009 08:46
Najważniejszym wydarzeniem dnia wczorajszego była publikacja danych z wtórnego rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Tempo sprzedaży domów w październiku było o 9,5% wyższe niż we wrześniu – i najwyższej od lutego 2007 roku, a więc jeszcze na długo zanim kryzys finansowy w pełni się rozwinął. Dużą rolę – trudno w chwili obecnej powiedzieć jak dużą – pełni tu jednak rządowy pakiet zwrotów podatku dla osób kupujących domy. Osoby, które chcą uzyskać zwrot w wysokości nawet do 8 tysięcy USD, muszą zakończyć wszystkie procedury związane z kupnem nieruchomości do 30 listopada, dlatego też na rynku obserwujemy tak znaczne ożywienie. Bardzo szybko spada również zasób domów na sprzedaż, jednak stabilność cen nieruchomości w ostatnich miesiącach przyczynia się do pojawiania się na rynku nowo wybudowanych domów i mieszkań. Dopiero gdy dostępne będą dane za listopad, możliwa będzie pełna ocena sytuacji na rynku nieruchomości w Stanach. W najbliższych tygodniach największym zmartwieniem w USA będzie jednak
wielkość wydatków konsumpcyjnych w okresie przedświątecznym…
Kalendarz makroekonomiczny na dzień dzisiejszy przewiduje istotne publikacje danych, które jednak nie powinny przynieść niespodzianek i wpłynąć na notowania na rynku walutowym. Już o 8:00 Destatis, niemiecki urząd statystyczny, opublikował dane o drugim oszacowaniu dynamiki PKB w III kwartale 2009 roku. Najnowsze informacje są zgodne z podanymi przed trzema tygodniami – PKB wzrósł w III kwartale 2009 roku o 0,7% w ujęciu kwartalnym, zaś w ujęciu rocznym odnotowano spadek o 4,7%. Również amerykańskie Bureau of Economic Analysis poda dane z drugiego odczytu dynamiki PKB. Tu jednak spodziewana jest istotna korekta pierwotnie podanych danych: progności spodziewają się rewizji odczytu z 3,5% rocznego tempa zmian w III kwartale do 2,9%.
Inwestorzy będą uważnie przyglądać się również publikacjom danych dotyczących wartości indeksu Ifo (godzina 11:00, prognozowany jest wzrost z 91,9 do 92,5 pkt.), dynamiki nowych zamówień w sektorze przemysłowym w Eurolandzie (po wzroście o 2% w ujęciu miesięcznym w sierpniu dane za wrzesień powinny wykazać wzrost w wysokości 0,8 %), a także indeksu zaufania konsumentów publikowanego przez Conference Board (wartość indeksu nie powinna ulec zmianie w stosunku do ubiegłego miesiąca – prognozy mówią o spodziewanym odczycie na poziomie 47,7 pkt.).
Na rynkach naszego regionu warto zwrócić uwagę na umocnienie złotego w stosunku do korony czeskiej oraz (słabsze) w stosunku do węgierskiego forinta. Kurs CZKPLN po raz pierwszy od sierpnia znalazł się poniżej poziomu 0,16 CZKPLN. Czechy są postrzegane jako kraj o najbardziej stabilnych finansach publicznych w regionie oraz o najmniejszej ekspozycji zadłużenia międzynarodowego, dlatego umocnienie złotego w stosunku do korony sygnalizuje, że inwestorzy są skłonni do podejmowania ryzyka inwestycyjnego. Spodziewamy się, że w najbliższych dniach złoty utrzyma obecną wartość lub nieznacznie zyska. Stabilności notowań powinny sprzyjać świąteczne dni w USA – w czwartek w Stanach świętowany jest Dzień Dziękczynienia, zaś w piątek sesja giełdowa będzie skrócona.