Trwa ładowanie...

Szkła kontaktowe także przez Internet

Państwo należące do Unii nie może zakazać sprzedaży soczewek kontaktowych drogą elektroniczną.

Szkła kontaktowe także przez InternetŹródło: Wikipedia, fot: staszewski
d3hhtsz
d3hhtsz

Tak stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, rozstrzygając sprawę węgierskich przepisów, które wymagają, by sprzedaż soczewek kontaktowych odbywała się w wyspecjalizowanych punktach optycznych. Muszą one mieć przynajmniej 18 mkw. Punkt sprzedaży powinien być w nich oddzielony od warsztatu optycznego. Kupno soczewek wymaga tam skorzystania z usług lekarza okulisty.

Powołując się na te przepisy, węgierski urząd nadzoru zakazał spółce Ker-Optika sprzedaży soczewek kontaktowych przez Internet. Firma odwołała się od tej decyzji do sądu, który zwrócił się z pytaniem do Trybunału: czy prawo Unii sprzeciwia się uregulowaniu węgierskiemu, które zezwala na sprzedaż soczewek jedynie w specjalistycznych punktach i w konsekwencji zakazuje handlowania nimi drogą elektroniczną? Wczoraj Trybunał Sprawiedliwości uznał, że zakaz dotyczy szkieł kontaktowych z innych państw członkowskich UE wysyłanych do konsumentów na Węgrzech.

– Taki zakaz pozbawia firmy z innych państw UE możliwości sprzedaży soczewek na rynku węgierskim. Utrudnia im do niego dostęp – uznał Trybunał. Dodał, że przepisy krajowe mogą wymagać, by soczewki wydawali wykwalifikowani pracownicy, którzy mogą przekazywać konsumentom informacje o używaniu, konserwacji soczewek i zagrożeniach związanych z ich stosowaniem. Według sędziów Trybunału, zastrzegając w przepisach wydawanie soczewek sklepom optycznym, które mają wykwalifikowanych optyków, można zagwarantować realizację zadania ochrony zdrowia konsumentów.

Trybunał przypomniał też, że lekarz okulista może działać także poza sklepem optycznym. Jego usługi potrzebne są wyłącznie podczas pierwszego zakupu szkieł kontaktowych. Później wystarczy wskazanie sprzedawcy rodzaju soczewek, jakie zostały mu wydane w trakcie pierwszej sprzedaży, i poinformowanie go o zmianach wzroku stwierdzonych przez lekarza okulistę. Dodatkowe porady w razie długotrwałego używania soczewek każdy konsument może otrzymać od dostawcy poprzez Internet lub od wykwalifikowanego lekarza wyznaczonego do udzielania porad na odległość.

– Zakaz sprzedaży soczewek kontaktowych przez Internet jest zbyt restrykcyjny. Nie jest on proporcjonalny z punktu widzenia konieczności zagwarantowania ochrony zdrowia publicznego. Jest sprzeczny z przepisami o swobodnym przepływie towarów – skonkludował Trybunał Sprawiedliwości.

Jerzy Kowalski

d3hhtsz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hhtsz