Szlachetne zdrowie pracownika

Ekologiczne przedszkole, pokój dla matki z dzieckiem, szkolenia z technik relaksacji - tylko niektóre przykłady troski pracodawców o zdrowie podwładnego

Szlachetne zdrowie pracownika

Ekologiczne przedszkole, pokój dla matki z dzieckiem, szkolenia z technik relaksacji, premie za rzucenie palenia – to tylko niektóre przykłady troski pracodawców o zdrowie, kondycję i dobre samopoczucie swoich pracowników. Ale nie w każdej firmie jest tak pięknie!

Polscy przedsiębiorcy deklarują, że ich największym kapitałem są ludzie, których zatrudniają. Ale czy faktycznie dbają o ten swój skarb? I czy owa troska przekłada się na długofalową, mądrze prowadzoną politykę prozdrowotną?
Odpowiedź na to pytanie przynosi najnowszy raport, opracowany przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami (PSZK) i Centrum Medycznym Enel-Med. Powstał on na podstawie ponad 600 ankiet wypełnionych przez pracowników 25 małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

Najciekawsze pomysły

W ramach działań prozdrowotnych firma Volkswagen Polska w okresie jesienno-zimowym rozdaje swoim pracownikom witaminę C oraz preparaty multiwitaminowe. Z takim „dopalaczem” pracują z pewnością lepiej i rzadziej lądują z gorączką w łóżku.

Z kolei Laskomex PPUH organizuje szkolenia z technik relaksacji i oczyszczania organizmu z toksyn oraz robi prezentacje dotyczące zdrowego żywienia. To samo przedsiębiorstwo wpadło na pomysł firmowego wypiekania naturalnego chleba bez konserwantów (pieczywo sprzedawane jest na terenie zakładu).

Natomiast Scania Production Słupsk utworzyła kilka kółek sportowych, firmową drużynę bejsbolową oraz prowadzi bezpłatny kurs windsurfingowy dla wszystkich chętnych. Spółka zaangażowała się również w walkę z nałogami - prowadzi m.in. programy uświadamiające szkodliwość tytoniu, a nawet daje pracownikom premie za niepalenie. Wiele firm prezentuje kompleksowe, prorodzinne podejście do pracownic w ciąży i pracowników wychowujących małe dzieci. Przykłady? Wspomniany już Laskomex założył ekologiczne przedszkole dla dzieci pracowników. A Provident przeznaczył w biurze specjalny pokój dla matki z dzieckiem. Niektóre przedsiębiorstwa udostępniają również biblioteki z literaturą prozdrowotną i naukową.

Polisa, cytologia i bejsbol

To są działania niestandardowe. A jakie są najbardziej typowe świadczenia prozdrowotne?
Uczestnicy sondażu wskazywali, że firmy najczęściej zapewniają im profilaktykę chorób serca, układu naczyniowo-krwionośnego i ruchowo-szkieletowego. A także specjalistyczne konsultacje lekarskie, głównie dermatologiczne, laryngologiczne, ortopedyczne, pulmonologiczne i internistyczne. Na drugim miejscu wymieniali szczepienia, zwłaszcza przeciwko grypie, WZW typu B i odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Na trzeciej pozycji znalazły się badania laboratoryjne, przede wszystkim pomiar poziomu cukru i cholesterolu we krwi, cytologia dla kobiet i profilaktyka PSA dla mężczyzn.

Zdecydowana większość pracodawców wprowadziła przerwę na lunch wliczoną w czas pracy. I prawie wszyscy obligują pracowników do wykonywania regularnych badań okresowych i profilaktycznych, również w godzinach pracy. Duża część firm wykupuje ubezpieczenia na życie oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków, a refundacja zakupu okularów to już norma.

Kolejnym wyrazem troski o pracowników jest dofinansowanie lub refundacja zajęć sportowych oraz szeroko rozumianej rekreacji i różnych form aktywnego wypoczynku. Najbardziej popularne świadczenia w tym zakresie to bezpłatne karnety na basen, aerobik i tenis oraz udostępnienie sali i boiska do piłki nożnej, ręcznej, siatkówki i bejsbolu.

Lista postulatów i zażaleń

Oczywiście, mogłoby być lepiej. Respondenci przyznają, że brakuje im prezentacji i spotkań promujących zdrowy, aktywny styl życia. Podobnie jak szkoleń z udzielania pierwszej pomocy medycznej. Tylko w jednej z badanych organizacji zatrudniony jest psycholog i masażysta. Z ankiet wynika, że pracodawcy lekceważą też programy zapobiegające nałogom i złym nawykom w pracy.

Zaskakująco niewielu przedsiębiorców pozwala zatrudnionym na elastyczny czas pracy, zarówno po urlopie macierzyńskim, jak i w innych sytuacjach życiowych wymagających pobytu w domu. Wśród najrzadziej spotykanych świadczeń znalazły się pełne pakiety opieki medycznej, obejmującej m.in. 24-godzinny ostry dyżur, leczenie szpitalne, lekarskie wizyty domowe. Zdaniem wielu respondentów, firmy powinny gwarantować bezpłatną opiekę stomatologiczną, pobyty sanatoryjne i rehabilitację.

Prymusi polityki prozdrowotnej

Badaniu PSZK towarzyszył plebiscyt „Prozdrowotna organizacja”. Jego laureatem została spółka Scania Production Słupsk. Firma wyróżniła się na tle pozostałych zgłoszonych przedsiębiorstw pod względem przemyślanej i konsekwentnie realizowanej polityki prozdrowotnej. Na kolejnych pozycjach znalazły się CyberCom i BSH.
Janusz Sikorski

Wyniki plebiscytu "Prozdrowotna organizacja"
Scania Production Słupsk S.A.
CyberCom
BSH Spółka z o.o.
Svenska Handelsbanken
Laskomex PPUH
Netia S.A.
Górażdże Cement S.A.
Volkswagen Polska
Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.
Elektrociepłownie Wybrzeże S.A.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)