Szpitalom wystarczy jedna polisa
Według MSW placówki medyczne mogą pokrywać roszczenia pacjentów z jednego ubezpieczenia. Resort zdrowia nie chce się wypowiadać w tym temacie i odsyła do ministra finansów - ujawnia "Dziennik Gazeta Prawna".
Od 1 stycznia pacjenci mogą przed specjalnymi komisjami wojewódzkimi skarżyć szpitale za błędy i zaniedbania, których ofiarami się stali. Roszczenia poszkodowanych placówki medyczne miałyby pokrywać z dodatkowej obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej od zdarzeń medycznych, czyli błędów i zaniedbań lekarskich. Niestety, większości szpitali nie stać na wykupienie polisy oferowanej tylko przez grupę PZU i czekają na decyzję resortu zdrowia w tej sprawie.
Ministerstwo jednak milczy, mimo że pojawiła się nowa - korzystna dla placówek medycznych - interpretacja prawa. Na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych powstała opinia prawna, z której jednoznacznie wynika, że szpitale muszą mieć tylko jedno ubezpieczenie, które obejmuje zarówno zwykłe roszczenia OC, jak i te rozpatrywane przez komisje wojewódzkie.
Dziennik zapytał resort zdrowia o stanowisko w tej sprawie. W odpowiedzi otrzymał pismo, w którym ministerstwo informuje, że nie do niego należy ocena, jaki charakter ma ubezpieczenie z tytułu zdarzeń medycznych. "Właściwe do oceny jest Ministerstwo Finansów" - pisze Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy. Stanowisko resortu zdrowia dziwi tym bardziej, że czekają na nie zdezorientowani dyrektorzy szpitali.
Na stanowisko resortu zdrowia czekała także Polska Izba Ubezpieczeń (PIU). - Jeżeli uznamy, że polisa OC jest także ubezpieczeniem od zdarzeń medycznych, będzie to wymagało innej kalkulacji ryzyka - podkreśla Dorota Fal, ekspert PIU. Zdaniem ekspertów w najbliższych miesiącach komisje przy urzędach wojewódzkich, mogą zostać zalane wnioskami od ofiar błędów lekarskich. Według bardzo ostrożnych szacunków w Polsce jest ich 30 - 40 tys. rocznie.