Trwa ładowanie...

Sztuczne paliwo z CO2

Dziennik "Polska" pisze, że nasi rodzimi naukowcy opracowali technologię produkcji sztucznego paliwa z CO2. Może być tańsze od zwykłej benzyny nawet o złotówkę - podkreśla gazeta.

Sztuczne paliwo z CO2Źródło: Jupiterimages
d3afbdf
d3afbdf

Według dziennika, projekt naukowców z lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej ma jesienią zweryfikować specjalny zespół powołany przez ministerstwo gospodarki. Profesor Dobiesław Nazimek - który kieruje projektem - twierdzi, że już w 2011 r. mogą popłynąć pierwsze litry sztucznej benzyny.

Metoda lubelskich naukowców polega na wytwarzaniu za pomocą sztucznej fotosyntezy metanolu, a następnie sztucznego paliwa.

Dziennik "Polska" pisze, ze w Lublinie w 2007 r. powstała spółka Ekobenz, która ma się zająć wdrożeniem technologii i zainteresować nią duże firmy. Planuje też złożyć wnioski o fundusze pomocowe do Unii Europejskiej. Według gazety, realizacja projektu ograniczyłaby zanieczyszczenia, czego domaga się Unia.

Profesor Dobiesław Nazimek ma nadzieję, że do końca roku uda się podpisać umowę z Polską Grupą Energetyczną i do produkcji paliwa wykorzystać CO2 powstający w wyniku spalania metanu. Szczegóły w dzienniku "Polska".

d3afbdf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3afbdf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj