Trwa ładowanie...

Szuka młodych do pracy w kawiarni. Musiał im postawić szokujący warunek

Braki kadrowe uniemożliwiają normalne funkcjonowanie kawiarni ArcyBiszkopt na warszawskim Mokotowie. Właściciel wrzucił ogłoszenie, w którym zaznacza, że pracownik musi mieć "zdolność do przychodzenia do pracy". Do postawienia tak zaskakującego warunku zmusiły go ostatnie doświadczenia.

Właściciel kawiarni ma problem z młodymi pracownikamiWłaściciel kawiarni ma problem z młodymi pracownikamiŹródło: Adobe Stock, fot: WavebreakMediaMicro
d37tr19
d37tr19

We wpisie na Facebooku właściciel kawiarni Lech Olczak wskazał, że szuka osób chętnych do pracy przy obsłudze klienta zarówno w tygodniu, jak i w weekendy. Wynika to "z bardzo nagłej niedyspozycji dwóch pracownic".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Otwarcie Shein w Polsce. Kolejki przed kontrowersyjnym sklepem

Właściciel wyjaśnił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że zdecydował się wpisać niecodzienny warunek do ogłoszenia, ponieważ kawiarnia znalazła się w kadrowym potrzasku. Jego żona pracowała po 16 godzin dziennie, więc skrócono godziny otwarcia lokalu.

d37tr19

Konkurencyjne stawki nie kuszą "zetek"

Jak ujawnił, ma niezbyt dobre doświadczenia z pracownikami z pokolenia Z. Większość publikacji wskazuje, że do tej grupy należą osoby urodzone po 1995 r.

Olczak opowiadał, że kawiarnia zatrudniła nową pracownicę i zapewniła jej odpowiednie przeszkolenie. Dziewczyna już normalnie zarabiała, a gdy miała przystąpić do pracy, oznajmiła, że pracować nie będzie. Jako powód podała, że mieszka zbyt daleko, a dojazdy ją męczą.

Olczak wyjaśnił w rozmowie z dziennikiem, że nie oszczędza na pracownikach i oferuje konkurencyjną stawkę w gastronomii (28-30 zł za godzinę). - To praca w sam raz dla kogoś bez doświadczenia, bo przyuczamy - podkreślił.

Podobny incydent miał miejsce w ubiegłe wakacje. Pracownik po przeszkoleniu wyszedł na zewnątrz, aby rzekomo odebrać telefon. Już nie wrócił. Właściciel przyznał, że był nawet problem, aby się z nim skontaktować i zapłacić mu za czas, który spędził na szkoleniu.

d37tr19

Układanie grafiku z zetkami to duże wyzwanie

Jak zauważył właściciel, dla młodych osób oczywistą sprawą jest, że nie przyjdą pracy, kiedy są juwenalia. Nie pytają o zgodę, tylko informują o swojej nieobecności. - Z zetkami jest problem przy układaniu grafiku. Nie wiem, czy podobnie było 10 czy 20 lat temu z ówczesnymi młodymi. A może to jednak cecha charakterystyczna tego pokolenia - spekulował Olczak.

Z jego obserwacji wynika, że młodzi pracownicy czekają na przydzielenie zadania i nie podejmą inicjatywy z własnej nieprzymuszonej woli. Dla porównania podał przykład starszych pracowników, którzy sami znajdują sobie nowe zajęcia i przygotowują coś z wyprzedzeniem, aby ułatwić sobie pracę.

Dla zetek praca to najmniej cenna wartość

Podejście, które zaobserwował właściciel mokotowskiej kawiarni, znajduje odzwierciedlenie również w badaniach. Raport przygotowany przez Polską Zieloną Sieć na podstawie badania przeprowadzonego wśród osób urodzonych w latach 1995-2006, wskazuje, że najmniej cenią pracę (1 proc.) oraz rozwój kariery zawodowej (4 proc.).

d37tr19

Wśród najważniejszych wartości dla zetek są rodzina (42 proc.), miłość (36 proc.), zdrowie (36 proc.) i przyjaźń (22 proc.).

Do zetek przylgnęła łatka "roszczeniowych", ale Olczak uważa, że to może być także ich zaletą. - Nie dadzą się wykorzystywać i nie będą zostawać na bezpłatnych nadgodzinach - podkreślił.

Rewolucja w rekrutacjach przez pokolenie Z

Rynek widzi, jak bardzo pokolenie Z różni się od starszych pracowników. Jak już informowaliśmy w WP, rekruterzy próbują się do tego dostosować.

d37tr19

- Z moich obserwacji wynika, że firmy dopiero pomału zaczynają dojrzewać do tego, że wkraczanie na rynek pracy młodych ludzi z pokolenia Z zmusza zaadaptowania się i podjęcia zmian. Ciągle niestety słyszy się o tej mitycznej roszczeniowości "zetek" – wynika to w dużej mierze z braku podjęcia próby zrozumienia i otwarcia głowy na inną perspektywę - oceniła jedna z menedżerek z zespołu zarządzania ludźmi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d37tr19
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37tr19

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj