Trwa ładowanie...

Zapytali Polaków o czterodniowy tydzień pracy. Zdecydowana odpowiedź

66 proc. respondentów jest "za" wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy – wynika z badania przeprowadzonego przez ClickMeeting. Ponad połowa wskazała badanych, że taki system nie wpłynąłby na dzienną liczbę zadań wykonywanych przez nich w pracy.

Ponad połowa respondentów jest za czterodniowym tygodniem pracyPonad połowa respondentów jest za czterodniowym tygodniem pracyŹródło: Adobe Stock, fot: bnenin
d3o386o
d3o386o

Na początku marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk potwierdziła, że resort "prowadzi analizy" dotyczące skrócenia czasu pracy w Polsce. Z przeprowadzonego w marcu 2024 r. badania wynika, że polscy pracownicy wykazują dużą otwartość na innowacje w zakresie organizacji czasu wykonywania obowiązków służbowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rektor jednej z najlepszych uczelni biznesowych na świecie - prof.Grzegorz Mazurek :Biznes Klasa #22

66 proc. pracowników jest "za"

Za wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy opowiedziało się 66 proc. respondentów, 19 proc. było przeciw, a 15 proc. nie miało zdania na ten temat.

d3o386o

Jednocześnie 53 proc. odpowiedziało, że taki system pracy nie wpłynąłby na liczbę wykonywanych przez nich zadań, a 29 proc. stwierdziło, że liczba zadań zwiększyłaby się. 12 proc. respondentów uważa, że liczba wykonywanych przez nich zadań byłaby mniejsza, a 6 proc. nie miało zdania na ten temat.

Ponadto 65 proc. badanych sądzi, że czterodniowy tydzień wpłynąłby pozytywnie na ich poziom zadowolenia z pracy, a tylko 7 proc. uważa, że byłby on mniejszy niż obecnie. 16 proc. wskazało, że nie zmieniłby się, a 11 proc. nie miało zdania na ten temat.

Badanie przeprowadzono na grupie 1000 osób. Ankietowani to osoby w wieku 18-27 lat (18 proc.), 28-44 lata (44 proc.) 45-59 lat (33 proc.) oraz 60 lat i powyżej (6 proc.). 47 proc. wszystkich osób to kobiety, a 53 proc. to mężczyźni.

Ministra jest za wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy

Temat czterodniowego tygodnia pracy pojawił się już w 2022 roku. To miał być jeden z pomysłów na przejęcie sterów nad państwem z rąk Prawa i Sprawiedliwości. Po wyborach jednak temat ucichł.

d3o386o

W poniedziałek na antenie RMF FM zapytana została o niego ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. – Skrócenie tygodnia pracy to byłaby inwestycja społeczna. Chciałabym, żeby w tej kadencji mogło dojść do takiego skrócenia czasu pracy – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ostatnio na taką zmianę zdecydowała się poznańska firma Herbapol. Docelowo już w 2025 r. zespół ma pracować, nie pięć, a cztery dni w tygodniu a dodatkowy wolny dzień, ma być płatny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3o386o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o386o