Trwa ładowanie...

Szybciej do Ciechocinka. Nowe zasady kierowania do sanatorium

Trzeba będzie się bardziej pośpieszyć ze złożeniem skierowania do sanatorium, ale w zamian czas oczekiwania ma być krótszy. Dziś na kurację w uzdrowisku trzeba czekać nawet 30 miesięcy.

Szybciej do Ciechocinka. Nowe zasady kierowania do sanatoriumŹródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, fot: Pibwl
d1u8bal
d1u8bal

Krótsze kolejki do sanatoriów ? To możliwe – przekonuje "Fakt". Gazeta wyjaśnia, że w lipcu zmienią się zasady wystawiania skierowań. Dziś skierowanie, które wystawia lekarz rodzinny, ważne jest przez 1,5 roku. Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie, skierowanie będzie ważne tylko przez miesiąc. Jeśli w tym czasie nie wpłynie do NFZ, szansa na wyjazd przepadnie.

W dalszym ciągu skierowanie do NFZ będzie mógł dostarczyć zarówno lekarz, jak i sam zainteresowany. To drugie rozwiązanie daje gwarancję, że trafiło ono w terminie do NFZ i zostało tam zarejestrowane.

Lekarz będzie mógł wystawić skierowanie na wyjazd do sanatorium dopiero, gdy minie rok od powrotu z poprzedniego turnusu. Ma to skrócić kolejki, bo obecnie zdarza się, że kuracjusze, od razu po powrocie z sanatorium składają skierowanie na następny wyjazd. Szacuje się, że dzięki temu kolejka będzie krótsza o 150 tys. osób.

d1u8bal

Obejrzyj: Recepta w mailu i smsie za półtora roku. Ministerstwo zakończyło testy

Po wejściu w życie rozporządzenia wyjechać do sanatorium będzie można nie częściej niż raz na półtora roku (włączając w to czas oczekiwania).

Lekarz NFZ wybierze sanatorium

Teraz jest tak, że to nasz lekarz rodzinny wpisuje w skierowaniu, do którego uzdrowiska mamy jechać. Lekarz specjalista w NFZ może zmienić miejsce wyjazdu, co nierzadko budzi zdenerwowanie kuracjuszy, którzy nastawili się na konkretne uzdrowisko.
Po zmianie, to lekarz specjalista z NFZ będzie sam decydował, do którego uzdrowiska skierować kuracjusza.
Koniec dodatkowych badań.

Nie będzie obowiązkowego skierowania na badanie RTG klatki piersiowej przed wyjazdem do sanatorium. Lekarz będzie wypisywał takie skierowanie, jeśli będą tego wskazania medyczne.

d1u8bal
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u8bal