Trwa ładowanie...
sen
28-08-2009 10:56

Szybka drzemka pozwala działać dłużej i lepiej

Krótki sen w trakcie dnia ma zbawienny wpływ na poziom naszej energii. Pozwala dłużej i efektywniej funkcjonować

Szybka drzemka pozwala działać dłużej i lepiejŹródło: Jupiterimages
d2jb7xb
d2jb7xb

*Krótki sen w trakcie dnia ma zbawienny wpływ na poziom naszej energii. Pozwala dłużej i efektywniej funkcjonować. Zamiast więc przez kilka godzin ziewać i poruszać się po domu niczym zombie, lepiej zdecydować się na krótką drzemkę w pracy, bądź po pracy. Nie każda drzemka spełni jednak swoje zadanie. *

*Jak efektywnie drzemać? Pozbądź się poczucia winy *

Niektóre osoby rezygnują z drzemki bo „mam dużo pracy, a to marnowanie czasu”. Nic bardziej mylnego. Senność w ciągu dnia jest czyś jak najbardziej normalnym i jeśli pozwalasz sobie na drzemkę tak naprawdę robisz przysługę swojej efektywności a nie marnujesz czasu.

Czas drzemki

Drzemka nie może być ani zbyt krótka (bo nie zadziała) ani zbyt długa (bo się roześpimy) Optymalny czas to nie krócej niż 20 i nie dłużej niż 45 minut. Badania wykazują, że 26 minut drzemki podnosi efektywność o 34%.

d2jb7xb

Znajdź odpowiednie miejsce Miejsce w którym będziesz drzemać jest niezwykle ważne - powinno być zaciemnione i spokojne. W hałasie i ruchu dłużej będziesz zasypiał, a sen może być bardziej niespokojny. Najbardziej efektywna jest też drzemka w pozycji horyzontalnej, nie zaś - jak czynią niektórzy z nas - w pozycji zwiniętego kłębuszka. Poza tym, zasypianie w pozycji siedzącej zajmuje aż 50% czasu dłużej.

Włącz przyjazną muzykę

W ciągu dnia odgłosy pochodzące z otoczenia są znacznie są znacznie bardziej wyraźne - a to szczeka pies, a to marcuje się kot, a to znowu przejeżdża karetka. Spróbuj więc włączyć spokojną relaksacyjną muzykę, która umożliwi zagłuszenie dźwięków. Jeśli drzemiesz w biurze, weź słuchawki.

Drzemka o odpowiedniej porze

Aby Twoja drzemka rzeczywiście służyła efektywności nie możesz rozpoczynać jej o 21.00 (chyba że pracujesz nocą). Drzemka powinna być realizowana mniej więcej w 2/3 Twojego dziennego czasu. Jeśli więc wstajesz o 6 rano, dobra drzemka to czas między 17.00 a 18.00. Zwróć również uwagę na Twoje osobiste preferencje -Twój organizm da ci znać kiedy potrzebuje drzemki.

d2jb7xb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jb7xb