Trwa ładowanie...
oprac. Tomasz Sąsiada
12-09-2017 20:07

Szybki i darmowy internet w szkołach na 100-lecie odzyskania niepodległości. Nowy projekt rządu dostał zielone światło

W 2018 roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe uzyskają bezpłatny dostęp do szerokopasmowego internetu o prędkości 100 Mb/s. Tak przewiduje przygotowany przez ministra cyfryzacji projekt ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej przyjęty we wtorek przez rząd.

Szybki i darmowy internet w szkołach na 100-lecie odzyskania niepodległości. Nowy projekt rządu dostał zielone światłoŹródło: East News, fot: Piotr Jedzura/REPORTER
d7j3fg8
d7j3fg8

Centrum Informacyjne Rządu wyjaśnia, że projekt jest konsekwencją przyjęcia przez rząd 13 czerwca 2017 r. uchwały w sprawie realizacji Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej "100 Mega na 100-lecie". Inicjatywa ta wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. "Będzie to także jeden z największych w skali Unii Europejskiej program dotyczący cyfryzacji szkół wchodzących w skład systemu oświaty" - zaznaczyło CIR w komunikacie.

CIR zwraca też uwagę na badania, z których wynika, że jedynie ok. 23 proc. jednostek oświatowych znajduje się w zasięgu sieci o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Jednocześnie ponad 40 proc. jednostek korzysta z usług dostępu do Internetu o przepustowościach nieprzekraczających 10 Mb/s. Oznacza to, że większość placówek oświatowych w Polsce jest wykluczona cyfrowo.

Według rządu wprowadzenie OSE może wpłynąć na zmianę sposobu kształcenia uczniów i nauczycieli poprzez włączenie i powszechne wykorzystywanie zasobów edukacyjnych dostępnych przez internet (np. zapewnianych dotychczas przez Ministerstwo Edukacji Narodowej lub jednostki mu podległe). Przyczyni się także do rozwoju nowych form kształcenia oraz kompetencji i umiejętności cyfrowych, w tym powszechnej nauki programowania.

Zapoznaj się też z faktami i mitami dotyczącymi ubezpieczeń szkolnych:

"Przede wszystkim jednak wprowadzenie OSE wpłynie na wyrównanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów w Polsce, w szczególności zamieszkujących tereny o niskiej gęstości zaludnienia i uczących się w szkołach o małej liczbie uczniów, dla których dostęp do wiedzy i nowoczesnych technologii jest podstawowym elementem podnoszenia potencjału edukacyjnego" - podkreśla CIR.

Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw, zaś świadczenie usług pierwszym szkołom planowane jest od 1 września 2018 r.

autor: Marcin Musiał edytor: Bożena Dymkowska

d7j3fg8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7j3fg8