Trwa ładowanie...
d1qkzfh
finanse
06-11-2013 06:05

Szybszy wzrost PKB, niższy deficyt i dług kluczowe dla ratingu Polski - Reusche, Moody's

06.11. Warszawa (PAP) - Dla kolejnych zmian polskiego ratingu kluczowy będzie szybszy wzrost gospodarczy, niższy deficyt i niższy poziom długu - ocenia analityk agencji ratingowej...

d1qkzfh
d1qkzfh

06.11. Warszawa (PAP) - Dla kolejnych zmian polskiego ratingu kluczowy będzie szybszy wzrost gospodarczy, niższy deficyt i niższy poziom długu - ocenia analityk agencji ratingowej Moody's Jaime Reusche. Agencja utrzymuje stabilną perspektywę polskiego ratingu

Reusche dodał, że im wyższy rating danego kraju, tym trudniej o jego poprawę.

"Gdy jest się na tak wysokim poziomie jak rating A, poprzeczka idzie w górę i coraz trudniej uzyskać każdą kolejną podwyżkę ratingu, gdyż uwaga skupia się w coraz większym stopniu na sprawach długoterminowych" - powiedział Reusche podczas konferencji z dziennikarzami.

"Bilans musi się poprawić, by dopasować się do wyżej ocenianych państw. To istotne kwestie, a szybszy wzrost, niższy deficyt i niższe obciążenie długiem stają się kluczowe dla kolejnych zmian ratingu" - dodał.

d1qkzfh

Agencja utrzymuje stabilną perspektywę polskiego ratingu na poziomie A2.

"Staramy się patrzeć w horyzoncie dłuższym niż cykl zarówno wtedy, gdy była pewna presja na podniesienie ratingu, jak i teraz podczas okresu spowolnienia. Utrzymujemy stabilną perspektywę polskiego ratingu na poziomie A2" - powiedział ekonomista Moody's.

"Spowolnienie jest do pewnego stopnia cykliczne. Są pewne średnioterminowe kwestie natury strukturalnej i jest czas, by się nimi zająć, ale po pewnym czasie te strukturalne ograniczenia mogą osłabić polską odporność gospodarczą" - dodał.

Moody's zauważa poprawę deficytu C/A, stawia natomiast pytanie o jej trwałość. Zdaniem agencji dynamika cyklu gospodarczego będzie sprzyjać polskiej pozycji fiskalnej.

d1qkzfh

"Przez pewien czas kwestia nierównowag zewnętrznych była wśród czynników ograniczających pułap polskiego ratingu. W tym punkcie cyklu ekonomicznego, w którym obecnie się znajdujemy, bilans płatniczy dość znacznie się poprawia, a deficyt dość istotnie się zmniejsza. Pytanie brzmi czy owe nierównowagi zewnętrzne uda się trwale ograniczyć?" - powiedział Reusche.

"Na tej samej zasadzie mamy też nierównowagę fiskalną, która rzeczywiście się zmniejszyła. Jednak mimo tego, że nastąpiła pewna fiskalna konsolidacja strukturalna, to wciąż występuje bardzo sztywny deficyt strukturalny. Dynamika jest sprzyjająca, gdyż wychodzimy z okresu wolnego wzrostu i w 2014, i 2015 r. wzrost wróci do poziomów bliższych długoterminowemu trendowi" - dodał.

Moody's ocenia, że nowa reguła fiskalna poprawia profil kredytowy Polski.

d1qkzfh

"Z jednej strony, poprzednich reguł fiskalnych nie przetestowano w scenariuszu kryzysowym. Być może były zbyt mało elastyczne, ograniczając możliwość działania podczas kryzysu. Ze zbyt sztywnymi zasadami rząd mógł się zapędzić w kozi róg. Jeśli nowa reguła jest dopasowana do sytuacji kryzysowej, to wzmacnia to profil kredytowy" - powiedział Reusche.

"Z drugiej strony, zmiana zasad do pewnego stopnia podminowuje wiarygodność. Ale ogólnie Moody's ocenia, że zmiany te mają na celu wzmocnienie polskiego profilu kredytowego i przeciwdziałają dalszemu pogarszaniu się finansów publicznych" - dodał.

W ocenie agencji w ciągu roku-dwóch może się pojawić presja na przeprowadzenie reform strukturalnych.

"W krótkim okresie zmiany w systemie emerytalnym obniżą obciążenie rządu długiem i poprawią pozycję fiskalną. Są krótkoterminowe korzyści, ale też długoterminowe obawy i jest czas, by się nimi zająć. Rząd ma czas. Ale po paru latach, być może za rok lub dwa, może się pojawić więcej pytań i większa presja, by usunąć strukturalne przeszkody" - powiedział Reusche.

Filip Dutkowski (PAP)

fdu/ ana/

d1qkzfh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qkzfh