T. Tuora złożył wniosek do sądu ws. 'nielegalnego' przejęcia władzy w PZ Cormay

Warszawa, 29.09.2014 (ISBnews) - Porozumienie pomiędzy funduszami inwestycyjnymi, będącymi akcjonariuszami PZ Cormay, pozwoliło na objęcie kontroli nad firmą oraz przełomowym na rynku urządzeniem do badania krwi BlueBox i kilkoma innymi innowacyjnymi produktami, napisał w oświadczeniu przesłanym agencji ISBnews były prezes i akcjonariusz Tomasz Tuora. Uważa on to porozumienie za "nielegalne".

29.09.2014 | aktual.: 29.09.2014 16:08

Tuora poinformował, że złożył 25 września 2014 roku pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie "nielegalnego przejęcia władzy" w spółce PZ Cormay S.A. W pozwie zaskarżył uchwały walnego zgromadzenia, będące podstawą zmian w składzie rady nadzorczej spółki i, w konsekwencji, zmian w jej zarządzie, do których doszło 26 sierpnia br.

Zdaniem Tuory, uchwały walnego są nieważne i istnieją też podstawy do ich uchylenia.

"Uchwały te zostały podjęte dzięki głosom akcjonariuszy spółki, którzy zawarli porozumienie z naruszeniem obowiązków informacyjnych wynikających z Ustawy o Ofercie. Porozumienie godzi w interesy samej PZ Cormay S.A. oraz akcjonariuszy nieuczestniczących w porozumieniu" - napisał także Tuora.

To właśnie porozumienie pozwoliło, w jego ocenie, na objęcie kontroli nad firmą oraz przełomowym na rynku urządzeniem do badania krwi BlueBox i kilkoma innymi innowacyjnymi produktami.

"O zawarciu porozumienia niektórych akcjonariuszy świadczy szereg okoliczności, m.in. zgodne głosowanie wszystkich członków porozumienia nad uchwałami walnego zgromadzenia. Dodatkowo, podczas obrad okazało się, że wszyscy kandydaci na członków rady nadzorczej, a także przyszły nowy prezes zarządu PZ Cormay S.A., byli obecni w miejscu walnego zgromadzenia. Osoby te musiały być zatem pewne, że zostaną powołane w skład organów spółki. Warto podkreślić, że ich kandydatury nie zostały ujawnione przed rozpoczęciem walnego zgromadzenia" - czytamy dalej.

W opinii Tuory, odwołanie ze stanowisk osób, które posiadają bogate doświadczenie w branży, ekspercką wiedzę dotyczącą produktów oferowanych przez PZ Cormay S.A. oraz mają rozległą sieć kontaktów, pozwalających na skuteczny rozwój firmy, zostało przeprowadzone w sposób nielegalny i godzi w interes PZ Cormay S.A. oraz mniejszościowych udziałowców.

W sierpniu br. rada nadzorcza PZ Cormay odwołała prezesa Tomasza Tuorę i członka zarządu Barbarę Tuora-Wysocką i powołała na jego miejsce Janusza Płocicę - w latach 2005-2014 prezes Zelmera. Drugim członkiem zarządu został Wojciech Suchowski.

PZ Cormay to producent wysokiej jakości odczynników diagnostycznych i dystrybutor światowej klasy aparatury medycznej. Od ponad 27 lat zajmuje się produkcją testów in vitro dla chemii klinicznej, elektroforezy, hematologii, koagulologii oraz serologii grup krwi.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)